Targ starodruków i książek okazyjnych
26 października 2017
Targ starodruków

Książka w dobrej cenie.

 

Druga po budkach bukinistów nad Sekwaną atrakcja dla bibliofili i kolekcjonerów. Targ starodruków i książek okazyjnych w piętnastej dzielnicy Paryża to jedyne takie targowisko w stolicy. Mieści się w dwóch zadaszonych halach  w Parku Georgesa Brassensa. W każdą sobotę i niedzielę kilkudziesięciu antykwariuszy rozkłada tu swoje stoiska. Są zrzeszeni w stowarzyszeniu GIPPE, które zarządza targiem. Pieniądze na jego urzymanie pochodzą z budżetu Dyrekcji parków i ogrodów Miasta Paryża. Raz do roku organizowany jest tu salon książki dla dzieci, a także wyprzedaż książek, podczas której sprzedaje je się… na kilogramy.

 

Katalog jest pokaźny. Znajdziemy tu publikacje z zakresu nauk ścisłych i humanistycznych, literaturę piękną i popularną, podręcznki i poradni, wydawnictwa albumowe, komiksy, pocztówki, mapy, zdjęcia i grafiki. Oprawione w skórę starodruki (wydane przed 1815 rokiem) i rzadko dostępne egzemplarze książek z XIX i XX wieku sąsiadują z tanimi oprawami broszurowych współczesnych wydań kieszonkowych. Ceny na ogół bardzo przystępne – wydany przed kilkoma laty album poświęcony złotemu wiekowi malarstwa niderlandzkiego można nabyć za 10 euro.

 

vivelacuisinepl_targi_georges_brassens_2_600px_600

 

Targ działa od 1987 roku. Historia miejsca jest bardzo szczególna. Przez całe stulecia aż do początków XIX wieku rozciągały się tu winnice. Do dziś zresztą pozostała mała parcela odsadzona winoroślą. Potem tereny te zagospodarowano pod uprawę warzyw, które w połowie lat 90. XIX ustąpiły miejsca ubojni koni, wołów i baranów (rogacizny). Rzeźnia Vaugirad, która miała odciążyć La Vilette, działała do 1975 roku. Poza trzema wyburzono w wszystkie budynki w stylu Baltarda. Pozostały też monumentalne bramy i kilka posagów / rzeźb, w tym te przedstawiające byki. W halach, pod którymi teraz handluje się książkami, dawniej trzymano konie.

 

vivelacuisinepl_targi_georges_brassens_3_600px_600

 

Marché du livre ancien et d'occasion George Brassens

104 de la rue Brancion, Paryż

W kazdą sobotę i niedzielę od 9:00-18:00

Dojazd metrem (stacja Porte de Vanves lub Convention) autobusem (linie 62, 89 i 95) i trwamwajem (numer 3, przystanek Brancion)

blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM