Nie zostawiły po sobie spisanego przepisu, ani też nigdy nie nazwały swojej tarty tartą tatin. A jednak „Słynna Jabłkowa albo Gruszkowa Tarta Panien Tatin z Lamotte-Beuvron” – jak pisał o niej nie mniej słynny krytyk kulinarny, Curnonsky – stała się nieodłączną częścią ich biografii.
Od 1963 do 1973 roku na antenie bostońskiej WGBH-TV Julia Child prowadziła kultowy kulinarny program The French Chef. Książka, zawierająca wszystkie przepisy prezentowane w programie, ukaże się już 24 października, ale już teraz możecie spróbować, jak smakuje suflet czekoladowy. Bon appétit! Otwieramy zatem książkę...
A to przewrotne przyjaciółki: francuska charlotte i polska szarlotka. Niby dwie krople wody, ale nie wierzcie fonetycznemu podobieństwu. To dwa różne ciasta, choć babkę miały wspólną: angielska szarlotka, według niektórych historyków nazwana tak na cześć Zofii Charlotty Mecklenburg-Strelitz, żony króla Jerzego III, to owocowy (najczęściej jabłkowy) deser zapiekany w piekarniku w okrągłej formie wyłożonej kromkami nasmarowanego masłem chleba. Marie-Antonin Carême, słynny „król kucharzy, kucharz królów”, genialny kucharz Talleyranda, cara Aleksandra I i Rotschilda, zmodyfikował oryginalny przepis i w ten sposób powstała podawana na zimno charlotte à la parisienne, przemianowana następnie na charlotte à la russe.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM