Na ciepło lub na zimno. Dwie przekąski do aperitifu do wyboru. Na takie drobne przekąski Francuski mają śliczne określenia: amuse-bouches, amuse-geules, bouchées. Są nieduże, na kęs lub dwa. Takie małe co nieco – kęsiki i chapsiki. To znakomity dodatkiem do aperitifu. Mają jeszcze jedną zaletę – ich przygotowanie nie wymaga wiele czasu ani wysiłku.
Fast food po parysku. W drugim tomie W poszukiwaniu straconego czasu bohater Prousta wspomina, jak po powrocie z koncertu spotkał panią de Villeparisis, która oznajmiła, że zamówiła w hotelu croque-monsieur i jajka ze śmietaną. W owych czasach była to paryska kulinarna nowinka.
Specjalność kuchni baskijskiej. Znane także pod nazwą pastaza i biskotx. Autorką przepisu była niejaka Marianne Hirigoyen, a późniejszymi strażniczkami – jej wnuczki, które do historii przeszły jako „siostry Biscotx”.
Znajdowane w miejscach wykopalisk archeologicznych kawałki muszli tych mięczaków są dla archeologów i historyków kuchni dowodem, że ślimaki to jedno z pierwszych mięs konsumowanych przez człowieka. Winniczki były ważnym elementem diety starożytnych Rzymian, którzy przygotowywali je w winie i otrębach. Galowie, którzy przejęli od nich te kulinarne upodobania, delektowali się ślimakami… na deser. Dziś ślimaki najbardziej kojarzą się z kuchnią Burgundii, sięgamy zatem po klasyczny przepis z niej się wywodzący.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM