Mówi się o nim: klej. Przezwisko mało zachęcające, nawiązujące do lejącej konsystencji, ale wyjątkowe walory dietetyczne walory sera cancoillotte – niska zawartość tłuszczu (zaledwie 107 kalorii na 100 g), witaminy A działającej jako naturalny antyoksydant i dodającej wigoru B2 – zwracają nań uwagę osób dbających o zdrowe odżywianie.
Brie noir, czarny brie, „stary brie” bywa też nazywany francuską wersją „starego” parmezanu. To ser dla koneserów, rzadki, o ciekawej bo „nikczemnej’ proweniencji. Produkowany lokalnie, w niewielkich ilościach, w Nanteuil-les-Meaux w departamencie Seine et Marne, do niedawna nie był znany poza granicami swojego matecznika.
Ser „na liściu”. Nagradzany na wystawie w Paryżu w 1866 roku, tradycją sięga kilka stuleci wstecz, jednak prawdziwy „dowód tożsamości” uzyskał całkiem niedawno.
Ten kwadratowy cukierek o smaku bergamotki jest słodką tajemnicą cukierników z Nancy. Bo receptura jest oczywiście sekretna, w Maison Lefèvre-Lemoine dziedziczona z pokolenia na pokolenie od 1840 roku. To najstarsza w Lotaryngii rodzinna firma cukiernicza.
Jak głosi legenda, przepis na najsłynniejsze ciasteczka w Nancy jest dziełem mniszek, które uciekły z klasztoru podczas wielkiej rewolucji francuskiej. Nazwano je później Soeurs Macarons. W połowie XIX wieku cukiernicy i ciastkarze w stolicy Lotaryngii, w tym Antoine Lefèvre, zajmowali się wypiekiem tych lekkich migdałowych ciasteczek.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM