Hasło „ślimaki” u większości osób wywołuje jedno natychmiastowe skojarzenie: ślimaki po burgundzku z pietruszką i czosnkowym masłem. Nie jest to jednakże jedyny wypracowany przez francuskich kucharzy sposób na przyrządzanie tych mięczaków. Kuchnia Langwedocji-Roussillon proponuje też ślimaki duszone w sosie na bazie szynki, orzechów, czosnku i pietruszki.
Prowansalska pasta z oliwek, kaparów, anchois i czosnku, czyli tapenada jest bardzo popularnym dodatkiem w kuchni. Można nią faszerować mięso, dodawać do smażonych ryb, sałat i makaronów. Można też posmarować nią grzankę, postawić obok kieliszek wina i cieszyć się prostym a smakowitym aperitifem.
"Ta północna prowincja jest jak Normandia krajem bez wina, krainą cegły i piwa" - powiedział kiedyś Curnonsky o Nord-Pas-de-Calais. To najdalej wysunięty na północ region Francji. Z uwagi na sąsiedztwo i historyczne związki z Anglią, Holandią, Belgią i Niemcami gastronomia tego stosunkowo niewielkiego regionu kształtowała się w dużej mierze pod ich wpływem, czego przykładem są omułki w piwie.
Najlepsze we Francji orzechy włoskie rosną w Périgord i Isère w regionie Rodan i Alpy - są to tzw. noix de Grenoble. Orzechy z Grenoble objęto oznaczeniem AOC już w 1938 roku. Było to jedno z pierwszych nadań tej apelacji w ogóle i jedno z pierwszych dla owoców. Od 1996 ta odmiana jest chroniona również AOP. Zapraszamy na domowe ciasto orzechowe.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM