Od około XVII wieku króliki są hodowane w różnych regionach Francji, ich mięso jest bardziej miękkie i delikatne niż ich dzikich kuzynów, których wciąż nie brakuje w zaroślach prowansalskiego departamentu Var. Aby wykonać ten przepis, wystarczy, że zaopatrzymy się w królicze mięso w sklepie.
Sarlat, miasteczko w czarnym Périgord. Liczy zaledwie dziewięć tysięcy mieszkańców, ale co roku odwiedzają je dwa miliony turystów. Przyciąga ich świetnie zachowana architektura romańska, gotycka i renesansowa, która czyni z Sarlat muzeum na świeżym powietrzu, a także świetna gastronomia, której największą chluba jest gęsina.
To ciasto jest cukierniczą specjalnością Tuluzy, tak jak canélé - Bordeaux. Lata zapomnienia sprawiły jednak, że uchodzi za rzadkie, co starają się zmienić lokalni cukiernicy, wspierani przez ratusz oraz inicjatywy kulturalne jak letni festiwal folklorystyczny Grand Fénétra, zainicjowany w 1963 roku, ale nawiązujący do tradycji jeszcze starożytnych.
Odkąd Katarzyna Medycejska w swoim kulinarnym wianie przywiozła do Francji przepis na makaroniki, rozliczne miejscowości zaczęły specjalizować się w wyrobie migdałowych ciasteczek. Obecnie istnieje około 30 regionalnych odmian makaroników, a te z Amiens należą do bardziej znanych.
Znany w kuchni arabskiej, katalońskiej i włoskiej nugat przywędrował do Francji przez Marsylię. Najpierw był to deser z orzechów, nux gatum, z czego wyewoluowało słowo nogat będące w użyciu aż do początków XIX wieku. Czarny (na bazie skarmelizowanych w miodzie migdałów, bez dodatku białek) i biały nugat wchodzą w skład słynnych 13 prowansalskich deserów wigilijnych.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM