Dawny Paryż miał wiele uroku, a handlowy puls miasta ożywiały barwne i charakterystyczne postaci sprzedawców, o których w XVIII i XIX wieku zaczęto pisać prasowe artykuły, wodewile, książki. W tym barwnym tłumie zdarzali się także nader ekscentryczni kupujący.
Kuchnia to część dziedzictwa i tożsamości narodowej Francuzów, powód największej chwały i środek promocji kulturowej Francji w kraju i za granicą. Dlatego też przedstawicieli sztuki kulinarnej i gastronomicznej od dawna odznacza się zaszczytnymi medalami. Najwyższy honor to Legia Honorowa, ale waloryzacji rzemieślników, którzy wybrali drogę doskonalenia oraz innowacji w swoim zawodzie, służą też inne wyróżnienia, ordery, tytuły i trofea.
Podobno jest ich tyle, ile dni w roku. Tak mówi popularne porzekadło, a statystyki wahają się nawet między 350 a 400 rodzajami. Trudno zliczyć dokładnie, ile gatunków serów wytwarza się we Francji. Oszałamiająca jest też wielość kształtów, rozmaitość gabarytów, różnobarwność.
Nazwy wielu francuskich dań, ich składowych albo technik kulinarnych są jak szkatułka. Kryją aluzje do historycznych osób, które w mniej lub bardziej bezpośredni sposób zostały wplątane w ich historię lub same je stworzyły. Przypominamy te najbardziej popularne.
Pierwsze restauracje zrewolucjonizowały paryską gastronomię oraz nawyki żywieniowe paryżan. Później pojawiły się pierwsze bistra, piwiarnie i guinguettes. Paryż jadł, pił i tańczył na mieście lub za miastem. Smacznie, niedrogo i w miłej atmosferze.
blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM