Jagnięcina króluje w wielkanocnym francuskim menu. Udziec, łopatka, żeberka to najczęściej pieczone mięsa. Powody są oczywiste: zwyczaj kulinarny jest utrwalony wielowiekową tradycją związaną z liturgią Baranka Paschalnego.
Stare prowansalskie przysłowie powiada: Es bèn pauvre l’oustau, que noun manjo de cese pèr Rampau (Biedny dom, w którym w Niedzielę Palmową nie jada się ciecierzycy). Zwyczaj, już niestety coraz bardziej ginący, nakazuje, by w ten dzień na prowansalskim stole pojawiło się danie z ciecierzycą
Przestrzega: Uwaga na dania zbyt wyrafinowane. Z pewnością zadziwią klientów, ale kulinarny szczyt to prostota. Joël Robuchon, legendarny francuski szef kuchni, słynie z dań łączących produkty najwyższej jakości z prostotą wykonania. Takimi jak choćby jego słynne purée ziemniaczane czy poniższy przepis.
Jest to danie typowe dla cuisine bourgeoise, kojarzące się ze smakami dzieciństwa i ciepłem babcinej kuchni, staromodne ale bardzo lubiane przez Francuzów. Jednogarnkowe, złożone z kilku składników, nieskomplikowane w wykonaniu, należy do rodziny dań duszonych lub gotowanych wolno pod przykryciem tak jak pot-au-feu, coq au vin, wołowina po burgundzku czy flamandzka karbonada.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM