Indyki, foie gras, trufle - Joyeux Noël!
01 grudnia 2013
Indyki, foie gras, trufle -

Cytat

 

Życie jest za krótkie, byśmy patrzyli zanadto w przeszłość lub przyszłość. Szukajmy szczęścia w kieliszku i na talerzu.

Grimod de la Reynière

 

Patron

 

Św. Mikołaj (ok. 270-ok. 345/352) – biskup z Miry wspominany 6 grudnia. Poprzez legendę o trójce dzieci, której był wybawcą i liczne akty dobroczynne (m.in. wyposażył w posag trzy córki pewnego biedaka, które z powodu nędzy miały być wysłane na ulicę) powiązany ze światem dziecięcym i tradycją dawania prezentów. Jest też patronem bednarzy, sprzedawców wina i tych, którzy zajmują się jego transportem, producentów oliwy, rzeźników, piekarzy i kupców zbożowych.

 

Wydarzenia

 

Targi bożonarodzeniowe: tradycja organizwania przedświątecznych kiermaszy i jarmarków przyszła do Francji z Niemiec i już w XVI wieku zaczęto organizować pierwsze targi w Alzacji. Dziś organizuje się je w każdym zakątku Francji.

 

Od 29 listopada 2013 do 1 grudnia 2013 na przedświątecznym targu w Chateaurenard (Prowansja-Lazurowe Wybrzeże) będzie można spróbować specjałów gastronomii prowansalskiej, alzackiej, bretońskiej oraz z południowego zachodu Francji – z tych regionów pochodzą wystawcy. Dzieci będą mogły spotkać się z mikołajem, a dorośli nabyć prezent pod choinkę, bo oprócz żywności na targu sprzedawane są również wyroby rzemieślnicze i artystyczne. Na targu santonów można zaopatrzyć się w prowansalską figurkę do bożonoradzeniowej szopki.

 

Bożonarodzeniowy Targ (17 listopada – 4 grudnia) i Ziarna Nadziei (4 grudnia) w Marsylii (Prowansja-Lazurowe Wybrzeże). Na przedświątecznym targu można nabyć wyroby regionalnego rękodzieła artystycznego: wyroby garncarskie, mydło, biżuterię, przedmioty dekoracyjne, ceramikę, szkło dmuchane, figurki santonów. A na spragnionych i wygłodniałych czekają ciepłe wino, naleśniki, kasztany, herbata, czekolada i nugat...  Z dniem 4 grudnia, na który przypada wspomnienie św. Barbary, łączonej z łaskami płodności, urodzaju i dobrobytu, wiąże się piękna tradycja. W prowansalskich domach na bawełnianej podściółce w trzech miseczkach, symbolizujących Trójcę Świętą, sieje się zboże. W ciągu następnych dni ziarenka kiełkują, puszczają pędy, łodyżki pną się ku górze, by ostatecznie trafić na wigilijny i bożonarodzeniowy stół albo do szopki z santonami. Co roku woreczki z ziarnami są sprzedawane przez stowarzyszenie Le blé de l’Espérance, a dochód przeznaczony jest na pomoc dla chorych dzieci i szpitalów pediatrycznych w Marsylii.

 

Czymże byłyby święta bez tradycyjnego indyka? Na rozlicznych targach w grudniu można kupić nie tylko indyki, ale i kury, kapłony, gęsi i kaczki. Uwadze kupujących polecają się m.in. Targ kapłonów w Blond (Limousin8 grudnia), Targ indyczy w Marcigny (Burgundia14-15 grudnia), Crémieu (Rodan-Alpy14 grudnia) i Licques (Nord-Pas-de-Calais14-15 grudnia), Targ kapłonów w Janzé (Bretania17-20 grudnia), Jarmark gęsi i indyków w Jaligny-sur-Besbre (Owernia18, 21 i 22 grudnia) oraz rozliczne „tłuste” targi w miasteczkach departamentu Gers czy w lotaryńskim Phalsbourg, na których króluje foie gras, niezbędna na bożonarodzeniowym stole we Francji. Tylko który indyk jest najlepszy? Mieszkańcy Crémieu śpiewają: Nie ma to jak indyk z Crémieu, ale podobne piosenki zapewne pobrzmiewają w Marcigny, Licques, Jaligny-sur-Besbre... Najsłynniejsza „pierzasta” impreza w grudniu poświęcona jest drobiowi z Bresse. Tutejsze kury, kurczaki, pulardy i kapłony jako jedyne we Francji są objęte AOC (hodowla podlega restrykcyjnym warunkom, m.in pasza może być wyłącznie zbożowa i mleczna wzbogacona naturalnymi składnikami z łąk) AOP. Les Glorieuses de Bresse to impreza rozgrywająca się w kilku miasteczkach regionu Rodan-Alpy. Doroczny konkurs na najpiękniejsze okazy hodowlane ma stare tradycje: po raz pierwszy przeprowadzono go w 1862 roku.

 

W grudniu rozpoczyna się sezon na trufle.

 

3 grudnia o godz. 13.45 następuje oficjalne otwarcie Targu Trufli w Lalbenque (Midi-Pireneje). Trufle można też kupić na targach w Sarlat (Akwitania), Marigny-Marmande (Region Centralny), Jarnac (Poitou-Charentes) czy Cuzance (Midi-Pireneje).

 

Coś dla amatorów winnej latorośli:

 

Od 1 do 15 grudnia w 200 barach paryskich i langwedockich wybija szczęśliwa godzina dla win z Langwedocji-Roussillon. Akcja Happy Languedoc ma promować nie tylko wina z tego regionu, ale i langwedocką art de vivre.

 

8 grudnia w Paryżu odbywają się Spotkania Enofili z Wielkich Szkół. Degustowane będą wina: bergerac, bordeaux supérieur, chinon, côtes du rhône, côtes de provence, entre-deux-mers, gaillac, haut-médoc, listrac-médoc, médoc, pessac-léognan, pécharmant, pommard, saint-émilion, sauternes, a także inne trunki jak armagnac, calvados, cydr, pommeau, calvados oraz regionalne produkty spożywcze (np. foie gras z Périgord, oliwa z Prowansji, miód…).

 

Bon appétit!

Joyeux Noël!

 

Słowniczek:

santons - prowansalskie figurki z gliny przedstawiające Świętą Rodzinę, świętych i przedstawiceli różnych zawodów, ustawiane w bożonarodzeniowych szopkach.

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM