Cykorie zapiekane w szynce i beszamelu
06 grudnia 2013
Cykorie zapiekane w szynce

„Gwiazda Północy” - cykoria, warzywo zimowe, doskonale uzupełnia naszą dietę w potas, fosfor, wapń i magnez.

 

Największe uprawy we Francji znajdują się na północy kraju, w Nord-Pas-de-Calais i w Pikardii. Moda przyszła z niedalekiej Belgii, w której cykorię zaczęto uprawiać w połowie XIX wieku – według legendy przez przypadek. Podczas rewolucji belgijskiej pewien rolnik, ukrył w swojej piwnicy sadzonki dzikiej cykorii. Jakież było jego zdziwienie, gdy kilka tygodni później odkrył małą plantację białych wrzecionowatych warzyw. Według bardziej prawdopodobnej wersji odkrycie i upowszechnienie uprawy cykorii (poza zasięgiem światła, w wilgotnej, ciepłej atmosferze) zawdzięczamy Franciszkowi Bréziers (lub Brésiers), botanikowi z Brukseli. Pierwszym Francuzem, który zapoznał się z belgijską uprawą cykorii podczas wystawy w Gandawie w 1873 roku, był Henri de Vilmorin. Już w 1879 roku cykoria pojawiła się na stoiskach warzywnych w paryskich Halach. Importowano ją z Belgii, francuscy rolnicy zajęli się uprawą dopiero w 1920 roku.

 

Składniki:

 

6 cykorii

6 plasterków białej szynki

120 g utartego sera gruyère

50 g masła

400 ml mleka

20 g mąki

szczypta gałki muszkatołowej, sól, pieprz

 

Cykorie myjemy, usuwamy zewnętrzne liście i delikatnie wycinamy głąby. Następnie gotujemy przez pół godziny na parze. Po ugotowaniu i przestygnięciu wyciskamy z nich nadmiar wody. Każdą cykorię owijamy w plaster szynki i układamy w naczyniu do zapiekania.

 

W rondlu topimy masło i dodajemy mąkę (od razu całą ilość, nie partiami), mieszamy trzepaczką i przygotowujemy delikatną zasmażkę. Wlewamy mleko i mieszamy, aż sos zgęstnieje. Gotowym sosem polewamy cykorie i posypujemy je serem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 210°C i zapiekamy przez 20 minut. Podajemy zaraz po upieczeniu.

 

vivelacuisinepl_zapiekena_cykoria_w_szynce_600px_883

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM