Cytrynowo – imbirowa bûche de Noël
22 grudnia 2013
Cytrynowo – imbirowa

„Bożonarodzeniowe polano” – ciasto, bez którego nie ma świąt Bożego Narodzenia we Francji.

 

Autorem przepisu był historyk i mistrz paryskiego cukiernictwa, Pierre Lacam. Pierwszą bûche de Noël upieczono w końcu XIX stulecia, ale zwyczaj, do którego to tradycyjne ciasto nawiązuje, sięga aż XII wieku. W wigilię rodziny gromadziły się wokół paleniska, w którym podpalano ciężką kłodę, największą, jaką tylko można było znaleźć w lesie; kłoda paliła się całą noc i przez całe święta, a popiół z niej potem zbierano, by przez następny rok chronił dom przed złymi mocami i piorunami. Ceremonie podpalania drewna różniły się w zależności od regionu. W niektórych było to zadanie ojca rodziny albo najstarszego mężczyzny w rodzie, w innych – gospodyni, w jeszcze innych kłodę miało zapalać dziecko albo młoda dziewczyna. W ceremonii ważne były błogosławieństwa, modlitwy i prośby. Przewracając pogrzebaczem płonące drewno, babcie wypowiadały życzenia: Dobrego roku, dobrych zbiorów... Zwyczaj istniał przez całe wieki we Francji, dopóki wielkie paleniska i kominki nie zostały zastąpione piecami i kuchenkami. Pamięć o nim przetrwała do naszych czasów dzięki sztuce cukierniczej.

 

Składniki:

 

1 dojrzałe mango

 

na krem cytrynowy: sok z 4 cytryn, 1 jajko + 2 żółtka, 100 g cukru trzcinowego, 1 łyżka stołowa maizeny, 200 ml schłodzonej śmietanki kremówki, 20 g cukru

 

na syrop: 2 cm posiekanego świeżego imbiru, 150 ml wody, 100 g cukru

 

na biszkopt: 50 g mąki, 12 g maizeny, 2 jajka, 60 g cukru, ziarna z laski wanilii, 2 łyżki stołowe imbiru w proszku

 

do dekoracji: 150 ml schłodzonej kremówki, 2 łyżki stołowe cukru

 

Przygotowujemy krem cytrynowy: w rondlu ubijamy sok z cytryn, jajko, żółtka, cukier trzcinowy i maizenę. Gotujemy na łaźni wodnej, cały czas mieszając, aż płyn ma zgęstnieć. Odstawiamy do przestudzenia.

 

Przygotowujemy syrop: w innym rondelku gotujemy na średnim ogniu przez 5 minut składniki na syrop, który następnie odstawiamy do ostygnięcia.

 

Przygotowujemy biszkopt: na łaźni parowej ubijamy jajka, cukier, ziarenka wanilii i imbir Gdy mieszanka osiągnie temperaturę 45°C, zestawiamy ją i ubijamy dalej mikserem, aż masa potroi objętość i schłodzi się. Wsypujemy mąkę i maizenę, dobrze mieszamy. Prostokątną formę wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy na nią biszkoptową masę, na wysokość pół centymetra. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy przez 10 minut, aż ciasto się zrumieni. Gdy biszkopt przestygnie, przycinamy jego brzegi, aby był idealnie równy i nasączamy go przefiltrowanym syropem. Ubijamy 150 ml kremówki z 20 g cukru pudru, po czym  łączymy ją z kremem cytrynowym.

 

Końcowy etap: obieramy ze skórki mango i kroimy w drobną kostkę. Biszkopt smarujemy kremem cytrynowym, rozrzucamy na nim kawałeczki mango i zwijamy w roladę. Zawijamy w folię spożywczą i schładzamy w lodówce przez 2 godziny. Przed podaniem ubijamy kremówkę z cukrem i smarujemy nią wierzch ciasta. Dekorujemy według uznania i inwencji.

 

vivelacuisinepl_buche_de_noel_5_600px_882

 

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM