Tartinki z foie gras
31 grudnia 2013
Tartinki z foie gras

Idealna propozycja na bożonarodzeniowe lub sylwestrowe menu.

 

Silnie otłuszczona kacza lub gęsia wątróbka to jeden z największych rarytasów francuskiej kuchni. Francja jest jednocześnie pierwszym producentem i konsumentem foie gras na świecie. Roczna produkcja kształtuje się na poziomie 19 tysięcy ton, co stanowi 75% produkcji światowej, a przychód z tej gałęzi gospodarki jest szacowany na 1,7 milliarda euro. W przeciętym francuskim gospodarstwie konsumpcja foie gras w skali roku wynosi 719 g. Aż 3/4 wolumenu sprzedawane jest w końcu roku, by tradycyjnie trafić na świąteczny stół.

 

Przygotowanie grillowanych tartinek z foie gras zajmie nam kilkanaście minut, a ich smak będziemy długo jeszcze potem wspominać...

 

 

 

 

Składniki:

 

2 plastry foie gras z kaczki

2 garście mieszanki rukoli i roszponki

2 kromki chleba

łyżka octu balsamicznego

sok z jednej pomarańczy

skórka z pomarańczy pocięta en julienne

oliwa

 

Na niewielkiej ilości oliwy grillujemy kromki chleba i przekładamy je na papierowy ręcznik. Następnie przez około 2 minuty z obu stron przysmażamy plastry foie gras. Przekładamy na talerz. Na patelnię wlewamy sok z pomarańczy oraz ocet balsamiczny i deglasujemy, aż płyn nabierze konsystencji syropu. Na grzanki kładziemy po garści mieszanki sałat i plaster foie gras. Polewamy sosem, doprawiamy solą i rozgniecionym czerwonym pieprzem, dekorujemy skórką z pomarańczy.

 

vivelacuisinepl_tartinki_z_foie_gras_600px_882

 

Slowniczek pojęć kulinarnych:

 

julienne – technika krojenia warzyw na długie, cienkie i równe słupki o długości ok. 3-5 cm i średnicy ok.1- 2 mm.

 

deglasacja – podlewanie płynem (np. winem, wodą itp.) pozostałości po smażeniu lub pieczeniu mięsa i zeskrobywanie zakrzepłych soków mięsnych. W trakcie gotowania soki łączą się z płynem.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM