Sezon na "czarne złoto"
01 stycznia 2014
Sezon na

Szczęśliwego Nowego Roku!

Belle et Heureuse Année!

 

Cytat

 

Trufle: pytano mędrców o naturę tej bulwy, a po dwóch tysiącach lat sporów i dyskusji odpowiedź jest taka jaka była na samym początku: nie wiemy. Same trufle też pytano, i odpowiedziały krótko: jedzcie nas i dziękujcie Bogu.

Aleksander Dumas (ojciec)

 

Patronka

 

Święta Genowefa, zwana też Genowefą z Paryża i wspominana 3 stycznia jest patronką Paryża i Francji, wytwórców świec, pasterzy i pasterek. W ikonografii przedstawiana m.in. jako pasterka z wiklinowym kijkiem, w otoczeniu trzódki baranów. Urodziła się w Nanterre ok. 422 r. Jak przekazuje tradycja, w 451 r. w obliczu nadciągających Hunów dowodzonych przez Attylę, dwudziestoparoletnia Genowefa przekonała mieszkańców Paryża, by nie uciekali z miasta, lecz oddali się modlitwie, dzięki czemu miasto zostanie oszczędzone. Tak też się stało.

 

Wydarzenia

 

Uroczystość ku czci świętej Klary w Allauch (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże; 11-12 stycznia) to festyn, na którym w XVIII wieku targowano dziczyzną, a obecnie jej miejsce zajęła wieprzowina. Jarmarkowi (pieczenie prosiąt na ruszcie to główna gastronomiczna atrakcja) towarzyszą animacje kulturalne: spektakl światło i dźwięk, uliczne animacje przywołujące czasy średniowiecza, przemarsz grup folklorystycznych prezentujących stare zawody.

 

Sezon na „czarne złoto” w toku. Rozpoczęty w połowie listopada potrwa do połowy marca. W styczniu targi trufli odbywają się m.in. w Prayssas (Akwitania; 6-9 stycznia), w Grasse (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże; 11-12 stycznia) i Le Rouret (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże; 12 stycznia).

 

Jak co roku w połowie stycznia Sarlat (Akwitania), stolica Périgord Noir, ziemi rodzącej „czarne diamenty” – trufle,  ściąga rzesze smakoszy, członków lokalnych konfrerii, restauratorów i szefów kuchni. Dzięki warsztatom i pokazom kulinarnym, degustacjom, demonstracjom cavage, czyli poszukiwania trufli przez specjalnie wyszkolone psy oraz targowi będzie można poczuć zapach i smak trufli, dowiedzieć się, jak wykorzystywać ten grzyb w kuchni i z czym go łączyć, jak go znaleźć pod dębem i jak na targu wybrać najlepszy okaz. Święto Trufli (18-19 stycznia) – współorganizowane przez Akademię Kulinarną Foie gras i Trufli – to także rozmaite konkursy (konkurs ważenia trufli, rywalizacja uczniów szkół gastronomicznych z całej Francji o Trofeum Jeana Rougié), wspólne biesiadowanie (co roku konsumuje się 25 tysięcy croustous – perigordzkiej przekąski na bazie trufli i foie gras), konferencje i kursy enologiczne, zapoznawanie przybyłych z innymi specjałami regionu: winami Bergerac, foie gras...

 

Na styczeń przypada liturgiczne wspomnienie św. Wincentego, patrona winiarzy i winorośli. Z tej okazji w licznych miejscowościach we Francji odbywają się uroczystości upamiętniające świętego. Gospodarzem słynnego burgundzkiego święta Saint-Vincent tournante co roku jest inne miasteczko. W tym roku honory czyni Saint-Aubin, w którego regionie wina (2/3 produkcji to wina białe) objęte są AOC. Uroczystości zaplanowano na 25 i 26 stycznia. Przebieg jest w zasadzie niezmienny – jednym z głównych punktów jest uroczysta procesja z figurą świętego, w której udział biorą członkowie bractw winiarskich z Saint-Aubin, delegaci bractw z innych regionów, winiarze, lokalna społeczność, a także liczni goście. Msza, intronizacje, wspólne biesiady, degustacje wina wypełniają program imprezy.

 

Ci, którzy znajdą się 27 stycznia Termes D'Armagnac (Midi-Pireneje), będą mogli podziwiać nie tylko średniowieczne mury uroczego miasteczka izapierającą dech w piersiach panoramę na dolinę rzeki Adour i masyw Pirenejów. W trakcie szesnastej edycji Assemblage du Faîte będą mogli skosztować czerwonych i białych win la Faîte z apellacji Saint Mont. Ciekawostką jest sposób butelkowania. Po zabutelkowaniu wino jest lakowane woskiem i oznaczane drewnianą etykietą. Jest to nawiązanie do starego zwyczaju, zgodnie z którym winiarze przechowywali w ziemi i glinie najlepsze butelki. W tych warunkach tylko etykieta pozostawała nietknięta.

 

Ci, których śnieżne szaleństwo zwabi do alpejskiego Châtel (Rodan-Alpy), ujrzą gwiazdy... Michelina.  W dniach 22-25 stycznia odbywa się tu  Międzynarodowy Festiwal Gastronomii - Śnieg z gwiazdami. Gospodarzem obecnej edycji jest Gilles Goujon, właściciel trzech gwiazdek Michelina. Przez cztery dni uczestnicy festiwalu będą mogli zapoznawać się z tajemnicami lokalnej gastronomii oraz arkanami pracy najlepszych szefów kuchni, którzy zmierzą się w kulinarnym pojedynku. Wielką atrakcją będzie też niedzielne śniadanie na świeżym powietrzu – z bajecznym widokiem na ośnieżoną panoramę Alp. 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM