Chandeleur, fiołki i cytryny
03 lutego 2014
Chandeleur, fiołki i cytryny

Cytat miesiąca

 

Jako kucharz, masz nieograniczoną władzę; możesz kogoś uszczęśliwić albo wprawić w zły humor.

Danièle Mazet-Delpeuch, kucharka prezydenta Francji François Mitterranda

 

Patronka

 

Wspominana 27 lutego św. Honoryna, męczennica z początku IV wieku, została zabita przez Rzymian. Jej ciało, wrzucone do Sekwany, wyłowiono w okolicach Graville (dziś cześć Hawru). Jej kult był bardzo rozpowszechniony w Normandii. Jest patronką przewoźników.

 

Wydarzenia

 

2 lutego w całej Francji to Chandeleur (Święto Świec) wyrastające z tradycji chrześcijańskiej (Ofiarowanie Pańskie). Błogosławione w ten dzień w kościołach świece zanoszono do domów, by chroniły go swoim światłem, odpędzały, zło, choroby i gromy (stąd nazwa święto Matki Boskiej Gromnicznej). Dziś to święto zyskało wymiar przede wszystkim kulinarny, nierozerwalnie zrastając się z tradycją jedzenia naleśników. 2 lutego uchodzi dziś przede wszystkim za Dzień Naleśnika.

 

Święto nowej oliwy w Nyons (Rodan-Alpy) przypadające na 1-2 lutego organizowane jest wraz z końcem zbioru oliwek. W tym roku upływa pod znakiem trzykrotnego jubileuszu: 50-lecia działalności Bractwa Oliwnego, 30-lecia samej uroczystości i 20-lecia oznaczenia AOC przyznanego słynnej oliwie z Nyons. Po uroczystej mszy w kościele Świętego Wincentego następują degustacje oliwy z pierwszego tłoczenia. Odbywa się także targ oliwy i produktów regionalnych. Zwieńczeniem święta jest kolacja, podczas której na stole króluje wielkie aïoli. Każdy z biesiadników naciera czosnkiem grzankę, a następnie zamacza ją w nowej oliwie. 

 

Jak w ulęgałkach można w tym miesiącu przebiegać w targach truflą i salonach winiarskich. Ci, którzy kochają i wino i trufle, znajdą pojemną formułę – 8 lutego w Grignan (Rodan-Alpyjuż po raz czwarty odbywają się  Spotkania Książki, Trufli i Wina. Degustacjom będą towarzyszyć animacje muzyczne i literackie. Lokalni restauratorzy przygotowali specjalne menu: „Trufle i wino”.

 

2 i 3 lutego mieszkańcy Tuluzy (Midi-Pireneje) świętują kwiat, który jest emblematem miasta. Tutejsi ogrodnicy uprawiają fiołki już od XIX wieku. Podczas Fiołkowego Festyn (2-3 lutego). Ta stoiskach targowych można nabyć najprzeróżniejsze produkty powstałe na bazie fiołków:  cukierki, perfumy, likiery, aromatyczne świece… W programie także liczne degustacje, warsztaty, pokazy (m.in. masażu z wykorzystaniem olejku fiołkowego).

 

W połowie lutego Mentona, kurort na Lazurowym Wybrzeżu zwany „perłą Francji”, zamieni się w baśniowy ogród. Miasto ozdobią gigantyczne konstrukcje z cytrusów, na ulice wjadą owocowe pojazdy, a w Paradzie Złotego Owocu przy dźwiękach orkiestry przedefiluje przez miasto nieprzebrany karnawałowy tłum. Tegoroczna - już osiemdziesiąta pierwsza – edycja Święta Cytryny w Mentonie (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) upływa pod hasłem „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”. Festiwalowy Nautilus przepłynie obok niejednej ryby z pomarańczy, cytryn czy limonek – na owocowe  instalacje w ogrodach i na ulicach Mentony przeznaczono aż 140 tysięcy ton cytrusów. Szacuje się, że między 15 lutego a 5 marca Mentonę odwiedzi około 160 tysięcy turystów. A skąd się wzięły cytryny w Mentonie? Według lokalnej legendy, po wypędzeniu z Raju Ewa wzięła ze sobą złoty owoc. W obawie przed Boską karą Adam nalegał, by się go pozbyła. Ewa w końcu ulegała, ale postawiła warunek, że wyrzuci owoc w  miejscu, które jej się spodoba. Tym miejscem po długiej wędrówce stała się Mentona. Nic dziwnego, że owoc o tak szlachetnej proweniencji zaskakuje także wysoką ceną...

 

Festyn Tucznych Wołów Bazas (Akwitania), które słynie z hodowli krów rasy bazadaise, to element tutejszego karnawału. W tym roku odbywa się 24 lutego. Początki tej tradycji sięgają 1283 roku, kiedy na mocy postanowienia władającego Akwitanią króla Anglii, Edwarda I, rzeźnicy zostali zobowiązani do daniny z wołu na rzecz duchowieństwa, w zamian za co otrzymali przywilej organizowania w miasteczku świątecznego pochodu z udziałem wołów. Uroczystość rozpoczyna się od ważenia defilujących zwierząt (niektóre okazy ważą nawet tonę!), które wcześniej ubrano w paradne, kwietne ozdoby. W przemarszu, oprócz wołów i ich właścicieli, uczestniczą lokalne grupy taneczne oraz tłumy gapiów. Przy dźwiękach piszczałek i bębenków, w rytmie tradycyjnych tańców ludowych, barwny korowód przetacza się przez ulice, zatrzymując się co chwila w sklepach rzeźniczych, których właściciele częstują przybyłych napitkiem i przekąskami. W końcu korowód dociera na plac katedralny, gdzie woły biorą udział w konkursie hodowlanym, a Bazaskie Bractwo Wołu intronizuje osobowości roku - hodowców lub osoby związane z branżą gastronomiczną. Festyn kończy się wspólną biesiadą. Na stołach króluje oczywiście wołowina.

 

Od momentu swego powstania w 1870 roku Powszechny Konkurs Rolniczy ma na celu promocję najlepszych produktów i producentów z Francji. Organizowany w ramach dorocznego Salonu Rolniczego w Paryżu, pod rygorystyczną kuratelą organizacji rządowych, jest uznaną marką. Medale przyznawane produktom są dla konsumentów najwyższym znakiem jakości. W tym roku konkurs odbywa się w dniach od 22 lutego do 2 marca.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM