Podarowany przez Parmentiera kwiat ziemniaka Ludwik XVI włożył do klapy kaftana, a Maria Antonina wpięła we włosy. To za ich panowania doszło do upowszechnienia spożycia ziemniaków we Francji.
Chociaż to agronom Olivier de Serres, żyjący na przełomie XVI i XVII wieku, zapoczątkował uprawę ziemniaków we Francji, historia tej bulwy nad Loarą zna przede wszystkim jedno nazwisko. Pikardyjczyk Antoine-Augustin Parmentier był tym, który nauczył Francuzów jeść ziemniaki, przekonując do ich walorów dietetycznych. Łatwo nie było, bo ziemniaków zbytnio nie ceniono. Jak pisali w Encyklopedii nauk, sztuk i rzemiosł, Diderot i d’Alembert uprawiano je „w Lotaryngii, Alzacji, regionie lyońskim, Vivarais i w Delfinacie”, stanowiły jednak pokarm „wieśniaków i robotników”. Parmentier uciekł się do podstępu. Na polu, na którym rosły ziemniaki, rozstawił straże, które rozpuścił jednak wraz z nadejściem nocy. Na to tylko czekali zaciekawieni okoliczni mieszkańcy. Okazja ponoć czyni złodzieja; w tej historii stworzyła konsumentów ziemniaków, bo ukradzione bulwy natychmiast wypróbowano.
Składniki:
6 ziemniaków
2 łyżki oliwy
3 łyżki bułki tartej
pierwszy farsz:
3 łyżki gęstej śmietany
2 łyżki szczypiorku
50 g śmietankowego sera koziego
drugi farsz:
50 g utartego sera comté
2 plastry boczku pokrojone w paski
łyżka gęstej śmietany
trzeci farsz:
posiekany ząbek czosnku
łyżka stołowa gęstej śmietany
pół pęczka posiekanej pietruszki
+ do każdego z farszów miąższ z upieczonych ziemniaków
Umyte i wytarte do sucha ziemniaki smarujemy oliwą i zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 45-60 minut. Upieczone i lekko przestudzone kroimy na pół, wydrążamy miąższ, który dzielimy na trzy równe porcje. Z podanych składników przygotowujemy trzy farsze, do każdego dodając porcję miąższu. Faszerujemy łódeczki ziemniaczane, posypujemy je bułką tartą i zapiekamy przez 15 minut w temperaturze 180°C.
Materiał pochodzi z sesji wykonanej dla magazynu „Czas wina”.
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013