Rozmaryn, wino, biesiady
07 marca 2014
Rozmaryn, wino, biesiady

Cytat miesiąca

 

Najlepsze posiłki w moim życiu to te dzielone z przyjaciółmi. Gotujcie razem.
Jacques Pépin

 

Wydarzenia

 

1 marca mieszkańcy Dourgne w regionie Midi-Pireneje świętowali Dzień Rozmarynu. To jedno z najstarszych langwedockich świąt. Uroczyste obchody odbywają się od 713 lat, a ich geneza wiąże się z krucjatą przeciw albigensom. W 1212 roku miasto i zamek warowny zostały zburzone, co miało być karą za sprzyjanie herezji katarskiej. W 1301 roku w okolicach przebywał król Francji Filip IV Piękny. Mieszkańcy postanowili skorzystać z okazji, by błagać go o zgodę na odbudowanie miasta. Wysłali doń delegację złożoną z młodych chłopców i dziewcząt. Młodzież trzymała w rękach gałązki rozmarynu. Misja okazała się sukcesem – król okazał łaskę. Na pamiątkę tych wydarzeń co roku mieszkańcy Dourgne organizują uroczyste obchody, w których rozmaryn – symbol młodości – odgrywa kluczową rolę. W programie m.in. otwarcie średniowiecznego targu, przemarsz mieszkańców przez miasto w strojach z epoki, suplika do miejskich ławników, zabawy i rozmaite atrakcje dla dzieci, spektakle i artystyczne animacje w mieście oraz w okolicznych w opactwach.

 

Biesiady w Rheu niedaleko Rennes (Bretania) to salon enologiczno-gastronomiczny organizowany już od trzydziestu lat.  Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 7-9 marca. Jak co roku będzie można skosztować win, pieczywa i serów z wszystkich regionów Francji, ale honorowe miejsce tym razem należy do Bretanii. Ważne miejsce w programie imprezy zajmują konkursy na najlepsze wina i produkty regionalne, którym zostaną przyznane medale.

 

Od 1954 roku w niewielkim Cormoz (Rodan-Alpy) w ostatni weekend marca (29-30 marca) odbywa się Festiwal Gofrów.Organizują go miejscowi strażacy, którzy przez dwa dni częstują przybyłych na święto świeżo upieczonymi goframi. Najbardziej tradycyjnym dodatkiem jest ostry ser. 

 

15 -16 marca dieta mieszkańców Villars de Lans (Rodan-Alpy) bazuje przede wszystkim na owocach morza. Święto Małży św. Jakuba to impreza targowa, wypełniona degustacjami, pokazami i rozmaitymi animacjami związanymi z przegrzebkami.

 

W weekend 15-16 marca w paryskim Palais Abbatial w parafii Saint-Germain-des-Prés będzie miała miejsce ósma edycja Salonu Win Klasztornych. Opactwa z różnych regionów Francji, z wielowiekową tradycją w uprawie winorośli i produkcji win, szczególnie cysterskie, przedstawią wina z ostatnich zbiorów. Pośród wystawców: klasztorne winnice z Burgundii (Domaine de l’Abbaye du Petit Quincy – AOC Epineuil, AOC Chablis; Opactwo Morgeot – AOC Chassagne-Montrachet), Bordeaux (Château des Antonins – AOC Bordeaux), Jury (Cellier de l’Abbaye de Genne Mont Sainte-Marie – Frédéric Lornet – AOC Arbois), Szampanii (Champagne Monial), Côtes du Rhône (Opactwo Barroux – AOC Ventoux, Chartreuse de Valbonne – AOC Côtes du Rhône), Langwedocji (Opactwo Fontfroide – AOC Corbières, Opactwo Valmagne – AOC Coteaux du Languedoc Grès de Montpellier, Opactwo Monges – AOC Coteaux du Languedoc la Clape, Opactwo Sainte Eugénie – AOC Corbières et Banyuls, Opactwo Sylva Plana – AOC Faugères, Château Lalis – Opactwo Kanoników Lagrasse – AOC Corbières, Dom zakonny w Benoce – AOC Limoux, Domaine de Bon Augure – IGP Pays d’Hérault).

 

Aukcja Win w Hospices de Nuits-Saint-Georges (Burgundia) ma długie, ponad półwieczne tradycje. Tegoroczna licytacja odbędzie się w dniach 15-16 marca i obejmie wina z zajmujących obszar 12 hektarów winnic w gminach Nuits-Saint-Georges, Premeaux-Prissey oraz Gevrey-Chambertin. Ten obszar skupia aż 11 apelacji. W aukcji prowadzonej metodą świeczek biorą udział negocjanci z Nuits i Burgundii. Degustacja win z rocznika z 2013 roku jest radosnym pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Przychód z aukcji przeznaczany jest na cele charytatywne; służy finansowaniu miejscowego szpitala.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM