Noc Blanquette, Dzień Sera i lotaryńskie śledzie
01 marca 2013
Noc Blanquette,

Cytat miesiąca

Dania regionalne to podstawa sztuki kulinarnej. Tworzą je proste składniki, które w grande cuisine są zaledwie ozdobnikiem.

Aleksander Dumas (ojciec)

 

Wydarzenia


Blanquette to wino musujące wytwarzane w Limoux. Miasto jest znane z obchodów karnawałowych, a ich kulminacja związana jest z tym trunkiem. Na 17 marca przypada Noc Blanquette w Limoux (Langwedocja-Roussillon). Mieszkańcy żegnają Karnawał oksytańską pieśnią: Żegnaj biedny Karnawale, ty odchodzisz, ja zostaję... i po spaleniu słomianej kukły go wyobrażającej przystępują do wspólnej degustacji wina...

 

Początki Foire aux harengs w miasteczku Rupt sur Moselle (Lotaryngia), czyli jarmarku upływającego pod znakiem śledzia, sięgają roku 1882.W tym roku odbędzie się po raz sto trzydziesty pierwszy – oto kolejny wspaniały przykład ciągłości tradycji i wierności starym zwyczajom. 16 marca na ulicach miasteczka będzie można poczuć zapach smażonych śledzi, a przede wszystkim ich posmakować.  

 

27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sera, a we Francji Narodowy Dzień Sera. Z tej okazji w licznych miejscowościach organizowane są rozmaite imprezy targowe i degustacyjne związane z serem i winem. 23 i 24 marca swoje podwoje otwiera miasteczko Is-sur-Tille w Burgundii, 22-25 marca – Coulommiers (Île-de-France). 10 marca w Chaource (Szampania-Ardeny), skąd pochodzi znany ser o takiej samej nazwie, obchodzony jest Dzień Dziedzictwa Naturalnego i Serowarstwa. W Muzeum Sera odbywają się degustacje oraz prezentacje związane z rzemieślniczą produkcją sera. W Mont-Dore, Super Besse i Lioran  (Owernia) już od 18 lutego do 13 marca amatorzy białego szaleństwa w ramach 5. Pojedynku Śniegu i Sera mogą posmakować serów, z których słynie region: cantal, fourme d’ambert, bleu d’auvergne, saint-nectaire, salers. Podobnie w Laguiole (Midi-Pireneje) narciarze, którzy pokonają jedną z dwóch wyznaczonych tras (17-20 kilometrów), mogą liczyć na regenerujący poczęstunek – grzane wino i aligot z Aubrac. W tym samym regionie, miasteczko Viane w niedzielę, 24 marca już po raz piąty stanie się areną pojedynku kucharzy ze wszystkich stron świata, którzy będą rywalizować o tytuł mistrza w kategorii zupy serowej.

 

Uroczystość Baranka Paschalnego odbędzie się w niedzielę, 24 marca w miejscowości Digne les Bains (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże). To festyn o lokalnym zasięgu i wiejskim charakterze, organizowany od paru lat przez władze miejskie Digne Les Bains w szlachetnym celu. Jesteśmy społecznością wiejską i taką chcemy pozostać. Mieszkańcy wsi potrzebują pomocy - w zamyśle inicjatorów impreza ma służyć promocji miejscowego rolnictwa i rzemiosła w dobie kryzysu. Główne punkty programu to strzyżenie owiec, pokazy z udziałem psów pasterskich, targ produktów rolnych oraz wspólna biesiada.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM