Słony diament z Guérande
12 marca 2014
Słony diament

Aby poznać człowieka, trzeba z nim zjeść... siedem worków soli - mówi bretońskie przysłowie. Skoro bretońskie, to obowiązkowo musi to być szara sól z Guérande. Ta, która niepodzielnie rządziła na stole Ludwika XIV.

 

Widziane z góry stawy solne na półwyspie Guérande to mozaika barwnych plam. Jest tu błękit oceanu, zieleń roślin i szarość soli. Tutejsza sól - dar oceanu i owoc wytrwałej ludzkiej pracy - to jeden z największych naturalnych skarbów Bretanii i Kraju Loary. Jest w 100% naturalna - nieprzetworzona i nieoczyszczana, nie zawiera też żadnych dodatków. Ma niską zawartość sodu, za to wysoką magnezu, potasu oraz oligoelementów. Z tych powodów polecają ją lekarze i dietetycy, a szefowie kuchni wysoko cenią jej walory smakowe. Do dziś zbiera się ją ręcznie. Tak jak dawniej.

 

Na wyspie Guérande sól zbierano już w epoce żelaza. W III wieku powstały pierwsze saliny. W X wieku za sprawą mnichów z opactwa Landévennec, którzy w Batz założyli klasztor, zaszła istotna zmiana technologiczna. Do tej pory gliniane naczynia z morską wodą podgrzewano w piecach, aż po wyparowaniu wody zostaną w nich kryształki soli. Mnisi obserwowali siły natury: przypływy i odpływy, wiatr i słońce, które wykorzystali w zakładanych ogrodach solnych: płytkich zbiornikach i kanałach na płaskim podłożu z gliny. Wodę, która do nich wpływała, poddawano osuszającemu działaniu słońca.

 

Od 1491 roku Bretania była zwolniona ze słonego podatku solnego (la gabelle). Stąd z prowincjami sąsiednimi, jak Maine czy Andegawenia, połączył ją intensywny handel, przeważnie nielegalny. Apogeum kontrabandy, prowadzonej przez całe rodziny faux sauniers pod groźbą kary śmierci albo zesłania na galery, przypadło na stulecia XVII i XVIII. 

 

Sól z Guérande sprzedawana jest w trzech rodzajach: jako sól gruboziarnista, drobna - mielona ale nie rafinowana (obie szare) oraz naturalnie biała fleur de sel, czyli kwiat solny, zbierany delikatnie z powierzchni wody. Ta ostatnia sól jest najcenniejsza, stąd nazywa się ją „bagiennym kawiorem” (bagiennym, bo podłoże zbiorników jest gliniane).

 

vivelacuisinepl_sol_z_guerande_600px_882

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM