Palmiery, czyli ciastkarstwo ekspresowe
26 marca 2014
Palmiery, czyli

Szybciej ciasteczek upiec się już nie da.

 

Liść palmy, ucho słonia, serce - palmiery przypominają je swoim kształtem. Są maślane i kruche. Można je przygotować na słodko lub na słono - w pierwszej wersji będą idealnym ciasteczkiem deserowym, w drugiej wytrawną przekąską do aperitifu. Ich przygotowanie, nie licząc pieczenia, zabiera ledwie kilka minut. Co potrzebujemy? Rulon gotowego ciasta francuskiego i dodatki, w zależności od smaku, jaki wybierzemy.

 

 

 

Palmiery na słodko

 

Składniki:

279 g ciasta francuskiego

5 łyżek cukru + cukier do obtoczenia plasterków

żółtko

 

Ciasto rozwałkowujemy na stolnicy. Posypujemy kilkoma łyżkami cukru i zwijamy z obu stron w dwa ruloniki, które spotkają się na środku ciasta. Wkładamy na 30 minut do lodówki. Po schłodzeniu tniemy na plasterki grubości ok. 1 cm, smarujemy rozbełtanym żółtkiem i obtaczamy z obu stron w cukrze. Wstawiamy na ok. 15 minut do piekarnika nagrzanego do 210°C. W połowie pieczenia przewracamy palmiery na drugą stronę. Wyciągamy, gdy palmiery zezłocą się z obu stron, a cukier skarmelizuje.

 

vivelacuisinepl_palmiers2_600px_883

 

 

 

Palmiery na słono

 

Składniki:

279 g ciasta francuskiego

3 łyżki tartego sera gruyère

3 szczypty soli gruboziarnistej

pieprz z młynka

4 plasterki szynki 

żółtko

 

Postępujemy podobnie jak w przypadku palmierów na słodko. Zamiast cukru rozłożone na stolnicy ciasto posypujemy serem, solą, pieprzem i nakładamy na nie plasterki szynki, po czym zwijamy w rulonik.

 

vivelacuisinepl_palmiers_600px_883

 

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM