Festiwal Chleba, Dni Czekolady i 50 bractw w Ardenach
02 maja 2014
Festiwal Chleba,

Cytat miesiąca

 

Chleb jest pożywieniem nie tylko w wymiarze fizycznym. Jest też strawą dla ducha. Wszystkie dziedziny naszej wiedzy: język, sztuka, historia, ekonomia, literatura mają wiele do powiedzenia o chlebie...

Apollonia Poilâne

 

Patron

 

16 maja to Dzień Świętego Honoriusza, patrona piekarzy i ciastkarzy, żyjącego w Amiens w VI wieku. Kiedy jako młodzieniec oznajmił swojej mamce, że zamierza wstąpić do stanu kapłańskiego, ta – a piekła wówczas chleb – kpiarsko odrzekła: A kiedy moja łopatka puści liście, zostaniesz biskupem. Chwilę po tym piekarska łopata zazieleniła się – tak mówi legenda, a historia przekazuje, że wiele lat później Honoriusz został biskupem Amiens. Podobno w trakcie jego życia piekarzy i młynarzy omijały wszelkie katastrofy naturalne – postrzegano te okoliczności jako cudowne i przypisywano je opiece późniejszego świętego. Na początku XIII wieku pewien paryski piekarz ufundował kaplicę ku czci św. Honoriusza. Kaplica nie przetrwała do naszych czasów, ale związek Honoriusza z piekarzami pozostał tak silny jak dawniej.

 

Wydarzenia

 

1 maja we Francji to nie tylko Święto Pracy. To także Święto Konwalii, emblematu wiosny i symbolu szczęścia. Dlatego bliskie osoby w tym dniu obdarowuje się przynajmniej gałązką konwalii. Zwyczaj został zapoczątkowany 1 maja 1561 roku, kiedy to król Karol IX obdarował konwaliami damy swego dworu. Konwaliami zdobiono też okna i drzwi domów. Na początku XX wieku paryscy krawcy zaczęli obdarowywać 3 gałązkami tego kwiatu swoje pracownice.

W maju kwitną nie tylko konwalie, kwitnie także przemysł konwaliowy. W ubiegłym roku obrót ze sprzedaży tych kwiatów wyniósł 32 mln euro. W tym roku na Święto Konwalii tradycyjnie przygotowali się też producenci żywności. Mariage Frères wprowadził na rynek białą herbatę aromatyzowaną konwalią, Poilâne przygotował bułki z wzorem konwaliowym, Patrick Roger - konwaliowe czekoladki, Ladurée - makaroniki...

 

11. Festiwal Bractw w Ardenach odbywający się 3 i 4 maja w Charleville Mezieres (Szampania-Ardeny) to niepowtarzalna możliwość spotkania z przedstawicielami około 50 bractw z Francji i Belgii. Pośród nich znajdą się m.in. reprezentanci konfrerii amatorów czarnej kiszki z Saint-Germainmont, towarzysze sera z Neufchâtel, miłośnicy czekolady z Nièvre, drażetek z Verdun, nugatu z Tours, sałaty z boczkiem, pożerający królika w kawałkach. W tym roku gościem honorowym jest belgijskie Bractwo Trapistów z Rochefort, reprezentujące producentów słynnego piwa. W sobotę rano wszystkie bractwa przemaszerują ulicami Charleville Mezieres. Festiwal stanowi okazję dla prezentacji regionalnych specjałów gastronomii francuskiej i belgijskiej. Ardeńscy szefowie kuchni przygotowali poczęstunek złożony z dań, z których słynie lokalna kuchnia.

 

3 i 4 maja niewielkie Cambremer (Normandia) podczas Dni Apelacji AOC i AOP będzie świętować apelacje, którymi są objęte normandzkie produkty: calvados (AOC), calvados z Pays d’Auge (AOC), calvados Domfrontais (AOC), pommeau (AOC), cydr z Pays d'Auge (AOC), poiré Domfront (AOC), baranina z nadmorskich łąk przy Mont Saint-Michel (AOC), sery: camembert (AOP), livarot (AOP), pont-l'evêque (AOP), neufchâtel (AOP), a także masło oraz śmietana z Isigny (AOP). Wszystkich będzie można skosztować podczas pokazów degustacyjnych, a dzięki warsztatom kulinarnym (także dla dzieci) nauczyć się, je wykorzystywać w kuchni.

 

Od 19 lat przez 7 dni w maju w całej Francji obchodzony jest Festiwal Chleba. Główną bohaterką tegorocznej edycji jest paryska bagietka, ale każde z miast i miejscowości objętych festiwalowymi uroczystościami zgodnie z hasłem przewodnim:  Każdy ma własną tradycję! będzie promować własne wyroby piekarskie. Udział w festiwalu weźmie 32 tys. piekarzy. Każda z edycji Festiwalu Chleba ma służyć promocji zawodu piekarza we Francji. Okres od 12 do 18 maja to dni otwarte piekarstwa w całej Francji. Piekarze przystrajają witryny i dosłownie wychodzą na ulicę. Będą wtajemniczać zainteresowanych w arkana zawodu piekarskiego i pokrewnych (kadry zarządzające, sprzedawcy itp.), odpowiadać na pytania, prowadzić pokazy kulinarne.

 

30 i 31 maja Bayonne (Akwitania) udowodni, że słynie nie tylko z doskonałej szynki, ale i... czekolady. To właśnie przez to miasto 400 lat temu czekolada trafiła do Francji. Przywieźli ją wypędzeni z Hiszpanii Żydzi, którzy osiedlili się na prawym brzegu rzeki Adour, w dzielnicy Saint-Esprit.  Od 1993 roku w Bayonne działa Akademia Czekolady utworzona z inicjatywy tutejszych mistrzów czekolady. Dni Czekolady to naturalne rozwinięcie baskijskiej pasji do czekolady. Oprócz degustacji wypełnią je warsztaty, wystawy, konferencje, wycieczki po mieście szlakiem czekolady i intronizacje ambasadorów czekolady z Bayonne.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM