Gratin dauphinois - zapiekanka delfinacka
18 maja 2014
Gratin dauphinois -

Z prostej kuchni domowej.

 

Gratin dauphinois to rodzinne, domowe danie z Delfinatu (Dauphiné), historycznej krainy położonej na południowym wschodzie Francji, która słynęła z produkcji mleka. Zapiekanka na mleku była więc naturalnym zastosowaniem produktu pozyskiwanego przez miejscowych rolników. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 12 lipca 1788 roku i odnosi się do kolacji wystawionej przez generała Julesa Charlesa Henri, księcia Clermont-Tonnerie.

 

Gratin dauphinois może być samodzielnym daniem, może również towarzyszyć mięsom czy rybom. Istnieje wiele przepisów na tę zapiekankę: z dodatkiem wędlina, mięsa, sera czy warzyw, ale prawdziwe gratin dauphinois to ziemniaki i mleko (lub mleko i śmietana).

 

 

 

 

Składniki:

 

1,5 kg ziemniaków do pieczenia, obranych i pokrojonych w cienkie plasterki

500 ml mleka

500 ml crème fraîche

5 ząbków czosnku

masło do wysmarowania naczynia

sól, pieprz

 

Naczynie do zapiekania nacieramy masłem i ząbkiem czosnku. Wykładamy warstwami ziemniaków, co jakiś czas posypując je solą i pieprzem oraz dodając rozgnieciony czosnek. Zalewamy mieszanką mleka i śmietany. Pieczemy godzinę w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C.

 

Ważne: Kluczem smakowym do tego dania są ziemniaki. Musimy starannie wybrać typ. My wykorzystujemy ziemniaki do pieczenia. Można znaleźć też przepisy zalecające wybór ziemniaków sałatkowych.

 

_vivelacuisinepl_gratin_dauphinois_600px_883

 

PoradaCrème fraîche nie jest dostępna w Polsce, ale możemy przygotować jej imitację. Sposób podajemy za Julią Child: do szklanki śmietany kremówki dodać łyżkę kwaśnej śmietany, wymieszać i zostawić do sfermentowania oraz zgęstnienia w temperaturze pokojowej, ewentualnie roztrzepać taką samą ilość kwaśnej śmietany i śmietany kremówki, a następnie ubijać do czasu, aż zgęstnieje. Można przechowywać ją w lodówce do tygodnia. (J. Child, Gotuj z Julią, przeł. Anna Sak, Wydawnictwo Literackie)

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM