Wino i ser
07 czerwca 2014
Wino i ser

Cytat miesiąca

 

Wino - intelektualna część posiłku.

Aleksander Dumas (ojciec)

 

Patron

 

8 czerwca wspominamy świętego Medarda. Żył na przełomie V i VI wieku. Urodził się na terenie dzisiejszej Pikardii. Był biskupem Noyon. Czczony między innymi jako patron rolników, ogrodników i browarników opiekuje się winnicami, zapewnia dobre zbiory, jest wzywany w obronie przed złą pogodą. Według legendy jako dziecko został zaskoczony w polu przez burzę. Wtedy nad jego głową pojawił się orzeł, który skrzydłami ochronił go przed deszczem i piorunami. Związek św. Medarda, „świętego słotnego” z pogodą obrazują ludowe przysłowia: Gdy deszcze św. Medarda padają, do dni czterdziestu częstokroć trwają, Gdy Medard z deszczem przybywa, tak samo jest i w żniwa.

 

Wydarzenia

 

Miesiąc zaczyna dość ekscentryczna uroczystość. Co roku 1 czerwca o godzinie 19.00 w Boulbon (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) mężczyźni spotykają się w kościele Świętego Józefa. Z butelką wina w ręku w uroczystej procesji podążają w stronę kaplicy pod wezwaniem świętego Marcellina i nieopodal relikwiarza ze szczątkami świętego odśpiewują ku jego czci prowansalski hymn, po czym ksiądz błogosławi wino, z którym przybyli. W Poświęceniu Butelek nie mogą brać udziału kobiety. Pochodzenie tej ceremonii jest niejasne. Prawdopodobnie jej praźródłem są pogańskie rytuały płodności związane z wodą i winem. Miejscowa tradycja łączy genezę tego obrzędu z przybyciem do miasteczka benedyktynów, którzy mieli osuszać okoliczne bagna. Pobłogosławione przez nich wino miało odpędzać gorączkę.

 

Święto Rybaków w Ajaccio (Korsyka) to tradycyjne lokalne święto silnie powiązane z kultem św. Erazma, patrona rybaków. 2 czerwca członkowie Bractwa św. Erazma oraz lokalni mieszkańcy wyruszają w uroczystą procesję z posągiem świętego na czele, której trasa przebiega częściowo lądem, a częściowo morzem, na łodziach. Najważniejszym punktem jest pobłogosławienie morza. Po powrocie do kaplicy św. Erazma i zakończeniu procesji jej uczestnicy są częstowani aperitifem złożonym obecnie z szampana lub pastisu oraz racuchów, a dawniej z wina i ciasteczek anyżowych. Podczas trzech świątecznych dni degustacje koncentrują się wokół ryb ze świeżych połowów.

 

8 czerwca w Rocamadour (Midi-Pireneje), słynącym z wyrobu koziego sera,  po raz dwudziesty piąty odbywa się Święto Serów Rzemieślniczych. Obchody rozpoczynają się od uroczystej Mszy Owoców Ziemi, po której następuje przemarsz pasterzy i koziej trzody uliczkami średniowiecznego miasteczka. Po pobłogosławieniu stada następują liczne degustacje, prezentacje oraz konkurs serowarski. Na targu sprzedawane są nie tylko sery z Rocamadour ale i inne francuskie sery regionalne. W tym roku gościem honorowym jest Morbier Fermier AOP.

 

22 czerwca w ramach Święta Wody w Amiens (Pikardia) odbywa się Targ Warzywny z Działek na Bagnach związany ze szczególną kulturą ogrodniczą mającą tu długie tradycje. Okoliczne bagna osuszano jeszcze w epoce gallo-rzymskiej, by pozyskać pola pod uprawę warzyw. Obecnie jest to obszar 300 hektarów (pierwotnie zajmował 10 tysięcy hektarów), na który składają się rozliczne wysepki poprzecinane siecią kanałów o łącznej długości 66 kilometrów zasilanych wodą z Sommy i licznych strumyków. Z owych 300 hektarów 25 jest nadal wykorzystywanych pod uprawę warzyw, pozostały teren przekształca się w miejsca rekreacyjne i przeznacza pod budowę domków wczasowych. Jeszcze na początku XX wieku w Amiens było około 950 hortillons, ogrodników z działek na bagnach. Dziś zostało ich siedmiu. Raz w roku obładowują swoje barki warzywami i ziołami z działek, przewożą je kanałem i zmierzają w stronę Saint-Leu, historycznej dzielnicy miasta, gdzie na placu Parmentiera odbywa się targ będący żywym wspomnieniem dni, kiedy ogrodnicy zaopatrywali całe miasto w warzywa. Targ jest bardzo malowniczy, ogrodnicy są ubrani w historyczne stroje, nic więc dziwnego, że wydarzenie przyciąga wielu widzów.

 

Od 26 do 29 czerwca wszyscy amatorzy dobrego wina ściągają na południowy zachód (Akwitania). Bordeaux fête le vin, organizowane co dwa lata od 1998 roku, to wielkie święto win bordoskich i akwitańskich i jedno z najważniejszych we Francji wydarzeń enologicznych z budżetem na poziomie 2,2 mln euro i ekipą organizacyjną złożoną z 1500 osób. Château Lafite-Rothschild, Latour, Margaux, Mouton Rotschild, Haut-Brion, Yquem i wielu innych - szacuje się, że ich liczba będzie się wahać między 800 a 1000 - producentów wina zaprezentuje swoje wina. Na degustacje przeznacza się około 55 000 butelek. Przez Bordeaux przebiegnie ponad dwukilometrowy szlak winny złożony ze stoisk z winem, Pawilonów Apelacji i Pawilonów Roczników, księgarni pod gołym niebem z książkami o winie, artystycznych instalacji wykorzystujących gigantyczne butelki oraz punktów gastronomicznych. W kartach restauracyjnych królują wina z Bordeaux oraz dania na nich oparte. Nad oprawą gastronomiczną czuwają François Adamski, Stephane Carrade oraz John Sedlar. Program wydarzeń wypełniają nie tylko degustacje, kursy enologiczne i wycieczki do okolicznych winnic, ale i liczne animacje kulturalne. Zaplanowano koncerty muzyczne, spotkania z pisarzami, spektakle światła i dźwięku, pokazy sztucznych ogni oraz seanse filmowe obejmujące hollywoodzką klasykę z tej racji, iż tegoroczna edycja festiwalu ma upamiętniać pięćdziesięciolecie partnerstwa między Bordeaux a Los Angeles. Jak co roku oczekuje się ponad pół miliona gości z Francji i zagranicy, w tym aż 300 dziennikarzy.


bordeaux_600

Fot. © Deepix, Vincent Bengold, Gilles Arroyo, Jean Bernard Nadeau, Alain Benoit / Bordeaux Touris

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM