Omułki w piwie
01 lipca 2014
Omułki w piwie

Ta północna prowincja jest jak Normandia krajem bez wina, krainą cegły i piwa. - powiedział kiedyś Curnonsky o Nord-Pas-de-Calais.

 

Nord-Pas-de-Calais to najdalej wysunięty na północ region Francji. Z uwagi na sąsiedztwo i historyczne związki z Anglią, Holandią, Belgią i Niemcami gastronomia tego stosunkowo niewielkiego regionu kształtowała się w dużej mierze pod ich wpływem. Niezwykle popularne moules-frites, małże podawane z frytkami, pojawiły się tutaj za pośrednictwem Flamandów. Jednym ze sposobów przyrządzania omułków jest ugotowanie ich w sosie piwnym. Bo piwo, tak popularne w Anglii, Holandii, Belgii i Niemczech, cieszy się też dużą popularnością w Nord-Pas-de-Calais, które jest jednym z największych regionów piwowarskich we Francji, z tradycjami sięgającymi XV wieku. Wykorzystuje się je szeroko w tutejszej kuchni, by wspomnieć choćby słynną zupę na piwie. W sosie piwnym przyrządza się też mięso, ryby i owoce morza. Tych ostatnich w regionie nie brakuje. Wszak Boulogne-sur-Mer to pierwszy port rybacki we Francji.

 

 

Składniki:

 

2 kg de omułków
50 g masła
1 cebula

5 łyżek natki pietruszki
ząbek czosnku

liść laurowy
300 ml jasnego piwa
sól

 

Omułki oczyszczamy i płuczemy w zimnej wodzie. Cebulę kroimy w drobną kostkę i szklimyna średnim ogniu na maśle. Dodajemy ząbek czosnku i liść laurowy. Wlewamy piwo - gdy się zagotuje do garnka wsypujemy małże. Przykrywamy, a po upływie 2 minut dodajemy posiekaną natkę pietruszki i mieszamy całość. Zostawiamy na ogniu jeszcze na 2 minuty. Wykładamy małże na talerze i podajemy.

 

vivelacuisinepl_ma322380e_w_piwie_2_600px_882

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM