Smaki lipca
01 lipca 2014
Smaki lipca

Cytat miesiąca

 

Lubię zaczynać dzień od lampki szampana. Lubię też w ten sposób go kończyć. I przyznam się, że nie pogardzę kieliszkiem, albo dwoma, w połowie dnia. Może nie jest uniwersalnym panaceum na każdą chorobę, do czego przekonują mnie moi przyjaciele, winiarze z Reims i Épernay, ale na pewno jest mniej szkodliwy niż jakikolwiek inny napój.

Fernand Point

 

Patronka

 

29 lipca to dzień poświęcony św. Marcie, patronce Prowansji, kucharzy i kucharek. Według tradycji św. Marta z Betanii zmarła w Efezie; wg innych przekazów - w Prowansji lub na Lazurowym Wybrzeżu. Patronuje gospodyniom domowym, restauratorom, hotelarzom, pomocom domowym, wszystkim tym, których praca wiąże się z przyjmowaniem gości. Jej ikonograficzne atrybuty to m.in. drewniana łyżka, sztućce i naczynia kuchenne.

 

Wydarzenia

 

Amatorzy ryb i owoców morza powinni spędzać wakacje w Port de Bouc (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), Arcachon (Akwitania) albo w Pont-Scorff (Bretania). Przez całe lato w Port de Bouc trwają Sardynady, prowansalski festiwal mający na celu promocję poławianych tu ryb i owoców morza, a w szczególności sardynek. W Arcachon podobnie - w lipcu i sierpniu odbywa się tutaj Święto Ostrygi z Zatoki Arcachon. Miejscowe ostrygi cieszą się opinią najlepszych w całej Francji. Zbliżona biesiadna atmosfera zapanuje też w Pont Scorff, gdzie od 4-6 lipca odbywa się Festiwal Tuńczyka. To już dwudziesta edycja tego święta, w którym - jak się oczekuje - udział weźmie 20 tysięcy gości.

 

Amatorzy wina i mocniejszych destylatów 2 i 3 lipca powinni znaleźć się we Frontignan (Langwedocja-Roussillon), 4-6 lipca w Brantôme (Akwitania), 16-26 lipca w Chablis (Burgundia), a od 24 do 26 w Cognac (Poitou-Charentes). We Frontignan będą mogli przygladać się Międzynarodowej Konfrontacji Najlepszych Muskatów, w Brantôme podczas pierwszej edycji Festiwalu Kielicha Smaku poznać wina powstające w winnicach sąsiadujących z „Wenecją Périgord”, w Chablis podczas Muzycznego Festiwalu Grands Crus z Burgundii posłuchać piątej sonaty Vivaldiego i skosztować chablis, zaś w Cognac podczas Święta Koniaku zachwycić się jego bursztynową barwą i szlachetnym aromatem.

 

Amatorów sera zaprasza Saoû (Rodan-Alpy). 19 i 20 lipca odbywa się tutaj Festiwal Sera Picodon. W programie: koncerty, przemarsz bractw, tradycyjny posiłek pod platanami na placu des Cagnards (w menu królują dania na bazie koziego sera), targ produktów regionalnych i rzemieślniczych (ser, nugat, miód, biżuteria, ceramika, wyroby wikliniarskie).

 

Na amatorów oliwy czeka Nyons (Rodan-Alpy) i Montegrosso (Korsyka). Rok 2014 jest rokiem szczególnym dla producentów słynnej oliw z Nyons. To rok potrójnie jubileuszowy: mija 20 lat od przyznania oliwie oznaczenia AOC, 30 lat od pierwszej edycji tradycyjnego święta nowej oliwy Alicoque w Nyons i 50 lat od powstania Bractwa Kawalerów Drzewa Oliwnego. Rocznicowe obchody trwają cały rok, a ich częścią są Dni Oliwy (19-20 lipca), podczas których będzie można skosztować lokalnej oliwy oraz produktów powstających na jej bazie, jak tapenada, a także innych regionalnych specjałów. Po intronizacji nowych członków w szeregi bractwa, nastąpi tradycyjna wieczorna degustacja aïoli. W ten sam weekend Montegrosso oferuje konkurencyjną imprezę: Fiera di l’Alivu. To korsykańskie święto oliwy i kuchni na jej bazie, w ramach którego promowane są także inne specjały wyspiarskiej gastronomii: wspaniałe sery, miód, wędliny, znajduje się na liście stu imprez gastronomicznych we Francji polecanych przez Conseil National de l'Art Culinaire jako „niezwykłe miejsca smaku”.  Co roku w kiermaszu bierze udział około dziesięć tysięcy osób.

 

Amatorzy słonecznej kuchni południa Francji powinni też zatrzymać się w sąsiadującym z Nyons Buis les Baronnies (Rodan-Alpy), w którym 13 lipca odbędzie się Święto Lipy. Dawniej przez prawie 200 lat organizowano tu wielki targ lipowy, jako że okolice słynęły ze zbiorów kwiatu lipowego, a handel lipą, po tym jak kryzys dotknął jedwabnictwo i barwiarstwo, stał się potężnym źródłem dochodu lokalnego. Po raz ostatni targ odbył się w 2003 roku. Od 2006 roku w jego zastępstwie organizuje się Święto Lipy.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM