200 kucharek w Gwadelupie...
10 sierpnia 2014
200 kucharek

Cytat miesiąca

 

Łakomstwo ma jeszcze tę nieprzecenioną zaletę, że tworzy między towarzyszami stołu więzi nie dającego się wykorzenić przywiązania, nieskończenie bardziej nierozerwalne niż uczucia, które budzą się między towarzyszami... miesiąca miodowego.

Guy de Maupassant

 

Patron

 

Na 20 sierpnia przypada wspomnienie św. Bernarda, Ojca Kościoła, twórcy cysterskiego opactwa w Clairvaux, patrona Burgundii i pszczelarzy. Nosił przydomek Doctor mellifluus, Doktor miodopłynny. Jednym z jego licznych atrybutów ikonograficznych jest miód.

 

Wydarzenia

 

Szlak sierpniowych wycieczek dla amatorów serów: Dzień Sera Salers (odmiana cantala) w Salers (Owernia) - 8 sierpnia; Święto Comté w Poligny (Franche-Comté) - 8 sierpnia; Dni Niebieskiego Sera Pleśniowego z Vercours-Sassenage w Saint-Agnan-en-Vercors (Rodan-Alpy) - 9-10 sierpnia; Święto Sera Reblochon w La Clusaz (Rodan-Alpy) - 10 sierpnia; Święto Flamiche oraz Maroilles w Maroilles (Nord-Pas-de-Calais) - 10 sierpnia; Święto Sera Beaufort w Le Col Des Saisies (Rodan-Alpy) - 15 sierpnia; Krajowy Konkurs Serów z Saint Nectaire w Chastreix (Owernia) - 15 sierpnia; Święto Sera Morbier w Morbier (Franche-Comté) - 23 sierpnia.

 

Nic tak nie pasuje do sera jak wino. 9 i 10 sierpnia w alzackim Heiligenstein odbywa się Święto Wina Klevener. W pirenejskim miasteczku Madiran, liczącym pół tysiąca mieszkańców, 40 lokalnych producentów wina spotka się z 20 tysiącami wielbicieli trunku (Święto Win Madiran, 14-15 sierpnia). Uczestnicy Festiwalu Winiarsko-Gastronomicznego w Saint Pourcain sur Sioule (Owernia, 14-24 sierpnia) wychylą zaś niejeden kielich Saint-Pourçain, ulubionego wina komisarza Maigreta, a ci, którzy przybędą do Eymet (Akwitania) 15 sierpnia, będą mogli wziąć udział w Święcie Ostrygi i Białego Wina.

 

Nie zabraknie tart flambées, rieslinga czy crémant d’Alsace. Do degustacji przygotowano 500 win i zatrudniono kilkunastu szefów kuchni renomowanych alzackich restauracji. Wystawa win alzackich w Colmar to rozpisane na 10 dni święto win tego regionu (Alzacja, 8-17 sierpnia). W ubiegłym roku przyciągnęła aż 262 152 zwiedzających, co stawia ją na trzecim miejscu w kategorii imprez wystawienniczych przemysłu winiarskiego we Francji. Każda z edycji - obecna jest już sześćdziesiątą siódmą - stanowi jedyną w swoim rodzaju formę promocji Alzacji, jej win, jedzenia, muzyki i stylu życia, a to z uwagi na trojaki aspekt wydarzenia, które łączy w sobie imprezę targową skoncentrowaną na winie i gastronomii, wystawę przemysłową oraz muzycznego festiwalu. W tym roku swoje wina zaprezentuje 350 producentów - spośród nich zostanie wybrana Królowa Win Rocznika 2014. Oprócz degustacji goście mogą liczyć na wykłady i lekcje enologiczne, spotkania przy okrągłych stołach i specjalistyczne konferencje. Uzupełnieniem eventu jest wystawa maszyn rolniczych, sprzętu i technologii wykorzystywanych w przemyśle winiarskim oraz eklektyczny festiwal muzyczny, na który od lat ściągają gwiazdy reprezentujące rozmaite kierunki w muzyce. Bywali tutaj m.in. Tino Rossi, Dalida, Tina Turner, Ray Charles, Johny Hallyday, Jacques Brel i Charles Aznavour.

 

9 sierpnia w normandzkim Créances organizowane jest Święto Marchewki z Créances. Jego tradycja sięga 1990 roku, ale same uprawy warzyw, zwłaszcza słynnej marchewki (AOC, 1960), na piaszczystej nadmorskiej glebie mają swoje początki już w XIII wieku. Co roku lokalni warzywnicy pozyskują 35 tys. ton marchewek i 10 tys. ton porów. Co roku w każdą drugą sobotę sierpnia przez Créances maszeruje barwny korowód złożony z członków Bractwa „Mougeous d’carottes”, lokalnych producentów, mieszkańców i gości. Rolnicy nie tylko wystawiają swoje warzywa na stoiskach targowych, ale tworzą też z nich malownicze konstrukcje: piramidy, koła i miniaturowe budynki i przystrajają nimi samochody. Stałym punktem programu święta są intronizacje nowych członków bractwa, konkursy dla dzieci i dorosłych oraz degustacje.

 

Inny barwny korowód przemaszeruje 10 sierpnia ulicami miasta Pointe-à-Pitre na Gwadelupie. Dwieście kucharek, ubranych w tradycyjne kreolskie stroje bierze udział w procesji do kościoła św. Piotra i Pawła. W ręku trzymają ozdobione kwiatami, wstążkami i kuchennymi przyrządami kosze z żywnością, która będzie poświęcona podczas mszy. Święto kucharek organizuje stowarzyszenie kucharek w Pointe-à-Pitre. Ma ono upamiętniać utworzenie w 1916 pierwszego ubezpieczenia kucharek, pozwalającego na godny pochówek. W 2001 roku z fuzji małych towarzystw ubezpieczeniowych powstał duży związek kucharek, które na swego patrona wybrały św. Laurentego, spalonego przez władze, którym nie chciał wydać kościelnego skarbca. Fartuchy kucharek zdobi motyw rożna św. Laurentego. Święto kucharek, mające podłoże tak społeczne, jak folklorystyczne i religijne jest znakomitą okazją do odkrycia kuchni antylskiej. Bal i wspólny posiłek na świeżym powietrzu to wieczorny akord uroczystości.

 

23 i 24 sierpnia w bretońskim Sainte Anne D’Auray rządzą naleśniki.To już szósta edycja Festiwalu Naleśników, podczas któregoprzedstawiciele 20 krajów z 5 kontynentów (w tym Polska) zaprezentują swoje narodowe wersje naleśników: z pszenicy, ryżu, kukurydzy, manioku, soji, orkiszu...

 

Święto Fasolki z Paimpol w Saint Quay Portrieux organizowane co dwa lataz inicjatywy producentów zrzeszonych w spółdzielni w Paimpol i Tréguier przyciąga 10 tys. gości, ma na celu promocję tego strączkowego warzywa, przywiezionego do Bretanii przez pewnego żołnierza w 1928 roku. Przywieziona zza oceanu odmiana fasolki przyjęła się w  tych okolicach i już w 1948 roku zaczęto nią handlować. W 1998 roku jako pierwsza z francuskich fasolek została objęta AOC. W 2000 roku powstało Bractwo fasolki z Paimpol. Obecnie fasolkę uprawia 270 rolników, a roczna produkcja kształtuje się na poziomie 6 tys. ton. 24 sierpnia producenci i konsumenci bogatej w potas, wapno, magnez, fosfor, żelazo, witaminy B1 i B5 fasoli spotkają się podczas poświęconego jej święta. W programie: uroczysty przemarsz członków bractwa ulicami miasteczka, intronizacje nowych członków, degustacje, konkursy łuskania fasolek.

 

Ile dni z rzędu można jeść cassoulet, jednogarnkowe danie z fasoli charakterystyczne dla kuchni południa Francji? Mieszkańcy Castelnaudary (Langwedocja-Roussillon), które mieni się jego stolicą, gotowi są udowodnić, że pięć. Od środy 27 sierpnia do niedzieli 31 sierpnia trwa tutaj Festiwal Kasuleta. Organizatorzy spodziewają się 50 tysięcy uczestników i gości, dla których zaplanowano rozliczne atrakcje gastronomiczne, kulturalne, sportowe i gastronomiczne: koncerty, przemarsze grup kostiumowych przypominające dawną katarską przeszłość miasta i intronizacje Grande Confrérie du Cassoulet, biegi, rajdy rowerowe, rywalizacje w grze w bule, wspólne posiłki, przemarsze grup historycznych, zabawy dla dzieci, targi żywności, ekspozycje sprzętu rolniczego, a przede wszystkim wspólne posiłki na świeżym powietrzu. Do skonsumowania jest 40 tysięcy porcji potrawy, której festiwal jest dedykowany.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM