Różane przetwory z Provins
10 sierpnia 2014
Różane przetwory

Kocha, lubi, smakuje...

 

Legenda, której niestety nie podtrzymuje żaden przekaz historyczny, głosi, że róże, z których słynie na całą Francję, Provins zawdzięcza hrabiemu Szampanii, Tybaldowi IV. Miał je tu przywieźć z wyprawy krzyżowej w 1240 roku i tym samym zapoczątkować uprawę odmiany róży francuskiej, rosa gallica officinalis. Wiadomo natomiast, że poduszeczki z zasuszononymi płatkami róż z Provins ofiarowano goszczącym w mieście znakomitościom: Karolowi VII, Joannie d’Arc, Franciszkowi I, Henrykowi II czy Katarzynie Medycejskiej.

 

Od XVI wieku za sprawą pierwszego agronoma Francji Oliviera de Serres oraz dwóch medyków: Charlesa Estienne’a i Jeana Liebaulta różom z Provins zaczęto przypisywać właściwości lecznicze. Syrop z płatków róży miał leczyć dolegliwości żołądkowe, malarię żółtaczkę, oczyszczać wątrobę i uspokajać palpitację serca. Cukierki różane koiły bóle gardła, a woda różana miała dobroczynny wpływ na skórę. Tutejsze róże wykorzystywano także w wyrobach perfumeryjnych.

 

vivelacuisinepl_konfitury_z_provins_600px_600

 

Z końcem XVIII wieku różany przemysł w Provins podupadł, m.in. za sprawą nieuczciwej konkurencji. Czerwone róże z innych podparyskich miejscowości podawano za róże z Provins i wykorzystywano w farmacji oraz perfumerii. Kryzys trwał przez cały XIX wiek, dopiero w ubiegłym stuleciu podjęto działania w kierunku przywrócenia Provins miana różanej stolicy Francji. W 1914 rok Alzatczyk, Pfister, który osiedlił się w Provins, sięgnął po dawne receptury na różane konfitury i od tej pory cukiernicze produkty na bazie płatków róży z Provins na powrót stały się specjalnością miasta. Oprócz smażonych w cukrze płatków róży w butikach można nabyć różane cukierki, miody, czekolady i likiery. Na zdjęciach przedstawiamy wyprodukowany według dawnej receptury na bazie cukru trzcinowego oraz miodu confit z płatków róży z Provins oraz różany miód - oba produkty pochodzą z gospodarstwa Carli Renault.

 

vivelacuisinepl_konfitury_z_provins_2_600px_882

 

 

vivelacuisinepl_konfitury_z_provins_3_600px_882

 

Historię róży z Provins można poznać w założonym w latach 50 ub. wieku, a w ostatnich latach odrestaurowanym przez małżeństwo Brunona i Isabelle Clergeot rozarium, w którym na powierzchni ponad 3 hektarów rośnie około 1 500 różanych krzewów reprezentujących około 250 odmian.

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM