Targi, salony, festiwale
09 listopada 2014
Targi, salony,

Cytat miesiąca:

 

Smakoszostwo zaczyna się z chwilą, gdy przestajemy być głodni.

Alphonse Daudet

 

Patron:

 

Wspominany 27 listopada święty Goustan to patron marynarzy i rybaków, silnie związany z Bretanią. Urodzony około 974 roku, jako osiemnastoletni chłopak został porwany przez piratów, a następnie – zabiedzony i poraniony – pozostawiony na jednej z wysp u wybrzeży Bretanii. Tam zaopiekował się nim pustelnik, Félix de Rhuys, późniejszy święty i nawrócił na chrześcijaństwo. W ikonografii jest często przedstawiany z rybą w ręku.

 

Wydarzenia:

 

W 2003 roku w Orpierre (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) powstała inicjatywa odrodzenia popularnych aż do wybuchu I wojny światowej jesiennych targów rolnych. Rolnicy sprzedawali na nich ziemniaki, mąkę, jabłka, orzechy i inne produkty rolne, a przy tym sami zaopatrywali się w rzeczy niezbędne zimą. Taki targ działał też w Orpierre, które słynęło z upraw owocowych. Dziś co roku odbywa się tu targ Owoce z Dawnych Sadów, podczas którego prezentuje się stare odmiany jabłek, gruszek czy pigw. Targowi, na którym można też zaopatrzyć się w sadzonki i przetwory, towarzyszą projekcje filmów edukacyjnych, warsztaty ogrodnicze (jak szczepić drzewa, identyfikować szkodniki, rozpoznawać choroby drzew owocowych, jak je chronić i leczyć), pokazy starych metod destylacji lawendy i wyciskania soku i last but not least konkurs na najlepszą konfiturę przyrządzoną przez amatorów. Tegoroczną edycją targu (1 listopada) rządziły migdały.

 

Salon Wina i Gastronomii to rozpisany na cały rok kalendarz imprez targowych rozsianych po całej Francji, a mających na celu promocję regionalnych produktów żywnościowych i win. To miejsce spotkań i wymiany doświadczeń między producentami, dystrybutorami i konsumentami. Listopadowe edycje odbywają się w Rennes (Bretania, 31 października - 3 listopada), Breście (Bretania, 8-11 listopada), Nantes (Kraj Loary, 14-17 listopada), Marcq-en-Baroeul (Nord-Pas-de-Calais, 21-23 listopada), Angers (Kraj Loary, 22-24 listopada), La Roche Sur Yon (Kraj Loary, 28-30 listopada).

 

Targ Kulinarnych Przyjemności organizowany po raz dziewiąty w Maçon (Burgundia) ściągnie ponad 120 wystawców: producentów wina, żywności, utensyliów stołowych i jeśli powtórzy się ubiegłoroczna frekwencja - około 20 tysięcy zwiedzających. Między 14 a 17 listopada będzie można wziąć udział nie tylko w degustacji komentowanej Pomerola z Château Rouget, ale i w 15 pokazach kulinarnych w wykonaniu znakomitych szefów lokalnych i regionalnych.

 

Od 14 do 16 listopada w stolicy burgundzkiego winiarstwa, odbywa się najsłynniejsza na świecie Aukcja win w Hospices de Beaune (Burgundia). To akcja dobroczynna, z której dochód przeznaczany jest na utrzymanie i modernizację szpitala w Beaune. Wino sprzedawane jest jeszcze w beczkach, a kupujący są zobowiązani do butelkowania go na terenie Burgundii. Osiągane na aukcji ceny są wskazówką, jakie będą cenniki najnowszego rocznika win. Pierwszą aukcję zorganizowano w latach pięćdziesiątych XIX wieku, ale jej geneza sięga wieków wcześniejszych. W 1443 roku z inicjatywy Nicolasa Rolin, kanclerza księcia Filipa Dobrego, w Beaune zbudowano szpital: Hôtel-Dieu. Wino w owych czasach traktowano jako medykament i środek wzmacniający, właściciele okolicznych winnic zaczęli więc przekazywać je na rzecz szpitala. Efektem donacji było powstanie winnicy sporych rozmiarów – dziś liczy ona ponad 60 ha. Doroczna licytacja – od 2005 roku organizowana przez dom aukcyjny Christie’s – przyciąga chętnych kupców z całego świata. Dawniej podczas licytacji posługiwano się metodą trzech świeczek, obecnie stosuje się ją już dość rzadko. W zamian za to – znaki czasu – można licytować za pośrednictwem Internetu. Licytacje poprzedza oficjalna kolacja wydawana w przeddzień w Clos de Vougeot przez członków bractwa Chevaliers du Tastevin, a kończy następnego dnia obiad w La Paulée de Meursault. To trzydniowe święto burgundzkiego wina i gastronomii określa się mianem Les Trois Glorieuses.

 

Pierwszą książkę w Akwitanii wydrukowano w 1498 roku w Périgueux, do czego od 25 lat nawiązują organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Książki Kulinarnej. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 21-23 listopada, a jej gościem honorowym jest Parma i region Emilia Romania. Powierzchnia festiwalowa została podzielona na trzy strefy: księgarską, kulinarną oraz warsztatową. W pierwszej autorzy, wydawcy i dziennikarze spotkają się z przybyłą publicznością podczas podpisywania książek oraz konferencji. W drugiej producenci żywności z Kraju Basków i Périgord zaprezentują swoje produkty, w trzeciej - mieszczącej się w miejscowym teatrze - wielcy szefowie podzielą się swymi umiejętnościami. Podczas Festiwalu zostaną przyznane dwie nagrody: Prix La Mazille oraz Prix Jeneusse.

 

Dwa razy do roku, wiosną i jesienią w Marsylii (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) organizowany jest wielki salon win i gastronomii SAVIM. Jest to największe targowe wydarzenie tego typu na południu Francji. 420 wystawców - liczba rośnie z roku na rok - pokazuje najlepsze produkty z wszystkich regionów Francji: wędliny, sery, wina, wyroby czekoladowe i wiele innych. Liczy się jakość i oryginalność. Edycja jesienna, przypadająca na dni 21-24 listopada, odbywa się już po raz dwudziesty. Organizatorzy spodziewają się ponad 60 tysięcy zwiedzających.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM