Region: Normandia
Typ: danie główne
Kredowe klify i bezmiar wody, czyli normandzkie Alabastrowe Wybrzeże. Kraj falezów upodobali sobie malarze – znamy go dobrze z płócien impresjonistów. Do Yport, niewielkiej miejscowości rybackiej położonej pomiędzy Fécamp i Étretat, zaglądali chętnie Claude Monet, Jean-Baptiste Camille Corot, Auguste Renoir, a Guy de Maupassant umiejscowił tu akcję jednej ze swoich powieści. My zaglądamy tu dziś, by posmakować miejscowej tarty z jabłkami.
Składniki:
250 g mąki
125 g masła
60 g cukru pudru
800 g jabłek
100 ml calvadosu
3 żółtka
200 ml crème fraîche
2 łyżki migdałów w płatkach
szczypta soli
Z mąki, masła, szczypty soli i niewielkiej ilości zimnej wody zagniatamy ciasto, formujemy je w kulę i odstawiamy do lodówki na godzinę.
Jabłka obieramy ze skórki, kroimy na ćwiartki, usuwając gniazda, a następnie kroimy je na małe talarki. Wkładamy do miski i zalewamy calvadosem. Macerujemy przez godzinę.
Piekarnik nagrzewamy do 210°C. Formę do tarty smarujemy masłem, wykładamy ciastem, które następnie nakłuwamy widelcem po całej powierzchni. Ciasto przykrywamy papierem do pieczenia, wysypujemy na nie równomiernie fasolę, by podczas pieczenia ciasto trzymało się formy i rosło równomiernie. Wkładamy do piekarnika na 10 minut. Ciasto ma upiec się „na biało”.
Wyjmujemy ciasto z piekarnika i obniżamy temperaturę do 180°C. Usuwamy papier oraz fasolę, posypujemy zapieczony spód 2 łyżkami cukru pudru i koncentrycznie układamy na nim odsączone talarki jabłek (calvados pozostały z maceracji zostawiamy w naczyniu). Wkładamy tartę do piekarnika i zapiekamy przez 20 minut.
W tym czasie w misce łączymy calvados, żółtka, resztę cukru i crème fraîche. Po wyciągnięciu tarty z piekarnika, zwiększamy temperaturę do 210°C, a powstały krem rozprowadzamy równomiernie po powierzchni jabłek. Na koniec posypujemy je płatkami migdałów. Ponownie wkładamy tartę do piekarnika i zapiekamy jeszcze przez około 10 minut.
Słowniczek pojęć kulinarnych:
macerowanie – umieszczenie produktu w płynnej marynacie wskutek czego produkt kruszeje i nasącza się smakiem marynaty.
crème fraîche – niepasteryzowana śmietana kremówka, naturalnie fermentowana.
Porada. Crème fraîche nie jest dostępna w Polsce ale możemy przygotować jej imitację. Sposób podajemy za Julią Child: do szklanki śmietany kremówki dodać łyżkę kwaśnej śmietany, wymieszać i zostawić do sfermentowania oraz zgęstnienia w temperaturze pokojowej, ewentualnie roztrzepać taką samą ilość kwaśnej śmietany i śmietany kremówki, a następnie ubijać do czasu, aż zgęstnieje. Można przechowywać ją w lodówce do tygodnia. (J. Child, Gotuj z Julią, przeł. Anna Sak, Wydawnictwo Literackie)
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013