Naleśniki z karmelem na słonym maśle
29 listopada 2014
Naleśniki z karmelem

 

Słono-słodkie delicje z bretońskich naleśnikarni.

 

Pierwszy zapisany przepis na naleśniki pochodzi ze średniowiecznego Gospodarza paryskiego (Menagier de Paris, ok. 1390 r.). Ciasto składało się z mąki (pszennej, w tym czasie ani w koronie francuskiej ani w Bretanii, która była jej lennikiem, nie znano jeszcze gryki), jaj, wody, soli i wina. Smażono je na maśle i smalcu, a następnie posypywano cukrem. Pieczono naleśniki w różnych częściach Francji. O naleśnikach jako specjalności bretońskiej zaczęto mówić dopiero w XIX wieku. Dziś nie wyobrażamy sobie gastronomii tego regionu bez złocistej crêpe z mąki pszennej lub jasnobrązowej gryczanej galette. Produkcja i sprzedaż naleśników stanowi podstawę utrzymania około 4 tysięcy osób w Bretanii.

 

 

Naleśniki

 

Składniki:

 

250 g mąki pszennej

50 g stopionego masła

500 ml mleka

100 ml wody

4 jaja

2 łyżki cukru pudru

szczypta soli

 

Wszystkie składniki miksujemy lub roztrzepujemy trzepaczką na gładką masę i odstawiamy w chłodne miejsce na 30-45 minut. Rozgrzewamy patelnię i natłuszczamy masłem jej powierzchnię. Wlewamy ciasto naleśnikowe i przechylając patelnię na wszystkie strony, rozprowadzamy je równomiernie po całym dnie. Smażymy, aż spód się zrumieni; przewracamy naleśnik i smażymy z drugiej strony.

 

Caramel au beurre salé

 

Składniki:

 

150 g cukru

100 ml śmietany kremówki

40 g syropu z trzciny cukrowej lub płynnego miodu

40 g masła

1/2 łyżeczki soli

 

Wsyp połowę cukru do rondla i wlej 2 łyżki wody. Postaw na średnim lub dużym ogniu i zostaw, aż się roztopi. Nie mieszaj, tylko delikatnie poruszaj rondlem.

 

Kiedy karmel nabierze ciemnorudego odcienia, zdejmij rondel z ognia i dodaj resztę składników. Uważaj, żeby nie nachylać się nad rondlem, bo karmel intensywnie paruje i bulgoce. Zakręć energicznie rondlem i zmniejsz ogień do średniej temperatury. Gotuj 3-4 minuty lub do temperatury 113°C.

 

Zdejmij z ognia i odstaw na parę minut do ostygnięcia, zanim przelejesz do szklanego słoika. Szpatułką z tworzywa odpornego na wysokie temperatury wyskrob resztki karmelu z rondla. W lodówce możesz go przechowywać parę miesięcy; jeśli chcesz go rozcieńczyć, podgrzej z odrobiną wody.

 

Uwaga! Możemy do tego przepisu użyć masła solonego, rezygnując w związku z tym z dosypywania połowy łyżeczki soli. Będzie to bardziej "po bretońsku" :).

 

vivelacuisinepl_beurre_sale_4_600px_883

 

vivelacuisinepl_beurre_sale_2_600px_882

 

 

Przepis na karmel pochodzi z książki Rachel Khoo, Moja mała francuska kuchnia. Ponad 100 przepisów z gór, targów i wybrzeży Francji, przeł. Żaneta Delicka. Polish edition copyright © Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz 2014.

 

mojamalafrancuskakuchnia_297px_377_01

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM