Galaretka z papryczek z Espelette
13 grudnia 2014
Galaretka z papryczek

Obowiązkowy produkt w każdej kuchni baskijskiej, stosowany zamiennie z musztardą. Doskonale komponuje się z serem.

 

W kraju, który nie gardzi pikantnym jedzeniem, jakby na znak anarchii w Biarritz - podobnie jak w pobliskiej gminie Espelette - króluje pękata, czerwona, ostra papryczka chili. Droga do położonego w głębi lądu Espelette wspina się i opada między spowitą mgłą i porośniętymi bujną zielenią baskijskimi wzgórzami. Najpierw w polu widzenia pojawiają się drzewa owocowe i rozrzucone zabudowania wiejskie, a za chwilę wyłania się Espelette z bielutkimi ścianami domów przyciętymi belkami koloru strażackiej czerwieni. Jedyną podstawą egzystencji wioski jest turystyka związana ze słynnym piment d’Espelette: efekt jest bardzo malowniczy. Warkocze piment (tzw. pieprzu z Espelette) wiszą dosłownie wszędzie: na hotelikach, domach, w witrynach sklepów, a nawet na murach miejscowego supermarketu. pieprz z Espelette jest składnikiem gelée d’Espelette, purée, keczupu, lizaków - czego tylko dusza zapragnie. Miejscowi nawet nacierają pieprzem wędzoną w domach szynkę.

 

 

Składniki:

 

3 dkg papryczek z Espelette

lub średnio ostrych papryczek chili

500 ml wina, białego lub czerwonego

ok. 30 dkg cukru

1,5 dkg pektyny w proszku

 

Opłucz papryczki i po wyjęciu szypułek drobno posiekaj. Włóż do rondelka razem z pestkami, zalej winem i doprowadź do wrzenia. Gotuj przez 10 minut. Zdejmij z ognia i odstaw do wystygnięcia.

 

Przecedź schłodzoną zawartość rondla przez drobne sito do czystego garnka. Zważ płyn i dodaj tyle samo cukru.

 

Wsyp pektynę i doprowadź do wrzenia, cały czas mieszając. Gotuj 3-5 minut, do chwili, gdy galaretka zacznie przywierać do wypukłej strony łyżki. Wlej do wysterylizowanych słoiczków i mocno zakręć. W ciemnej, chłodnej spiżarni galaretka może stać pół roku. Po otwarciu należy przechowywać ją w lodówce i zużyć w ciągu 4 dni.

 

vivelacuisinepl_galaretka_z_espelette_600px_882

 

Sugestia: Podana w przepisie ilość pektyny powoduje, że - naszym zdaniem - galaretka jest zbyt twarda. Sugerujemy zmniejszenie jej o połowę. Pektynę możemy kupić w sklepach z organiczną żywnością.

 

Przepis i cytat pochodzą z książki Rachel Khoo, Moja mała francuska kuchnia. Ponad 100 przepisów z gór, targów i wybrzeży Francji, przeł. Żaneta Delicka. Polish edition copyright © Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz 2014.

 

mojamalafrancuskakuchnia_297px_377

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM