Region: Normandia
Typ: danie główne
Ostatnio prezentowaliśmy dwa desery z Normandii. Pora zatem na danie główne. Proponujemy kaczkę.
Najsłynniejszą zjecie w Rouen. To tak zwana „kaczka we krwi”. My sięgamy po inny przepis – na kaczkę po normandzku z estragonem w wersji Françoise Bernard, niestrudzonej popularyzatorki kuchni domowej i tradycyjnej. Szerszej publiczności objawiła się w latach 50.-tych XX wieku i od tamtej pory w licznych książkach oraz w programach telewizyjnych uczyła całe pokolenia Francuzów, jak łączyć dawne przepisy ze współczesnymi. Wybraliśmy ten przepis bo kaczka i jabłka są dobrze znane także polskiej kuchni. W końcu jesteśmy pierwszym w Europie producentem jabłek. Połączmy zatem kaczkę z jabłkami i wprowadźmy francuską nutę na nasz stół. Może świąteczny?
Składniki:
1 kaczka
gałązki estragonu
50 g masła
80 ml calvadosa
200 ml białego wytrawnego wina
4 jabłka
200 g crème fraîche
sól, pieprz
Przygotowujemy kaczkę: Listki estragonu odrywamy od łodyżek. Potrzebujemy łyżki stołowej listków – odkładamy na bok taką ilość. Łodyżki wkładamy do środka kaczki i posypujemy ją solą oraz pieprzem. W gęsiarce topimy 25 g masła i obsmażamy kaczkę z każdej strony na złoty kolor. Zestawiamy z ognia, a wytopiony tłuszcz usuwamy z naczynia.
Ponownie stawiamy gęsiarkę z kaczką na ogniu. Podlewamy calvadosem. Gdy zacznie wrzeć, podpalamy i flambirujemy. Obsmażamy na średnim ogniu 45 do 60 minut. W tym czasie obracamy kaczkę dwa albo trzy razy i w razie potrzeby podlewamy 2-3 łyżkami stołowymi wody.
Przygotowujemy sos: po obsmażeniu kaczkę wyjmujemy z gęsiarki i kładziemy w ciepłym miejscu na półmisku. Do sosu z obsmażania pozostałego w gęsiarce wlewamy białe wino. Gotujemy, aż połowa płynu wyparuje.
Przygotowujemy jabłka: obieramy je ze skórki i kroimy na dość grube kawałki. Obsmażamy na patelni przy użyciu 25g masła.
Na koniec: Crème fraîche i estragon łączymy z uprzednio przygotowanym sosem. Chwilę gotujemy, doprowadzając do wrzenia, po czym wlewamy do sosjerki. Kaczkę podajemy otoczoną wianuszkiem jabłek.
Słowniczek pojęć kulinarnych:
flambirowanie – podpalanie potrawy w trakcie jej przygotowania po uprzednim podlaniu jej alkoholem.
Porada: Crème fraîche nie jest dostępna w Polsce ale możemy przygotować jej imitację. Sposób podajemy za Julią Child: do szklanki śmietany kremówki dodać łyżkę kwaśnej śmietany, wymieszać i zostawić do sfermentowania oraz zgęstnienia w temperaturze pokojowej, ewentualnie roztrzepać taką samą ilość kwaśnej śmietany i śmietany kremówki, a następnie ubijać do czasu, aż zgęstnieje. Można przechowywać ją w lodówce do tygodnia. (J. Child,Gotuj z Julią, przeł. Anna Sak, Wydawnictwo Literackie)
Przepis pochodzi z książki Françoise Bernard Cuisine. 1000 recettes. Hachette Pratique, 2008.
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013