Zamki nad Loarą (3). Amboise
31 stycznia 2015
Zamki nad Loarą (3).

Od średniowiecznej fortecy do renesansowego zamku.

 

Majestatycznie usytuowany na łagodnym wzgórzu zamek w Amboise daje wspaniały panoramiczny widok na Loarę. Zbudowano go w miejscu dawnej twierdzy merowińskiej. W posiadanie Walezjuszy trafił w 1434 roku wskutek zarządzonej przez Karola VII konfiskaty. W następnych dziesięcioleciach zamek został rozbudowany, jednak do naszych czasów z tej budowli przetrwały tylko dwa skrzydła. Poważnie zniszczony w trakcie rewolucji, trawiony przez pożar i wyburzany, został odbudowany w II poł. XIX wieku.

 

Zamek w Amboise był tymczasową lub stałą siedzibą królów z dynastii Walezjuszy i Burbonów. Podczas nieobecności pary królewskiej służył za schronienie „ogrodowi dziecięcemu” Francji. Tu urodził się Karol VIII, Franciszek I oraz jego siostra Małgorzata d’Angoulême. Tutaj też wychowywano dzieci Henryka II i Katarzyny Medycejskiej. W historii pałacu wielkimi zgłoskami zapisał się pobyt Anny Bretońskiej, która po ślubie z Karolem VIII, stworzyła tu wspaniały dwór. W jej otoczeniu znalazło się nie tylko około sto dobrze urodzonych dam i dworek lecz także wielu artystów.

 

10_vivelacuisinepl_zamki_nad_loar261_575px_575

 

16_vivelacuisinepl_zamki_nad_loar261_600px_600

 

Z zamkiem w Amboise związane są ostatnie lata życia Leonarda da Vinci, który przybył do Francji w 1516 roku na zaproszenie króla Franciszka I. „Pierwszy malarz, inżynier i architekt” na zlecenie monarchy zajął się osuszaniem mokradeł w Sologne, opracowywał projekt zamku w Romorantin i przygotowywał rozliczne imprezy dworskie, w tym słynną Festa del Paradiso. Da Vinci zmarł w 1519 roku i został pochowany w kolegiacie Saint-Florentin zniszczonej w 1807 roku. Domniemane szczątki malarza zostały odnalezione i umieszczone w 1874 roku w kaplicy św. Huberta na zamku w Amboise.

 

12_vivelacuisinepl_zamki_nad_loar261_575px_859

 

11_vivelacuisinepl_zamki_nad_loar261_600px_882

 

W XVII i XVIII wieku zamek służył jako karcer, w którym przetrzymywano wrogów stanu i więźniów wojennych. W 1848 roku na cztery lata w jego murach osadzono emira Abd-el-Kedera, wziętego do niewoli podczas walk w Algierii.

 

Na łagodnym stoku wokół zamku rozciągają się ogrody. Usytuowany po lewej stronie galerii d’Aumale taras neapolitański zaprojektował przybyły z Neapolu ogrodnik - oprócz Leonarda do Amboise ściągali liczni artyści, literaci i rzemieślnicy - Dom Pacello da Mercogliano, który zasadził w nim wiele gatunków owocowo-warzywnych sprowadzonych z rodzinnej Italii: melony, karczochy czy cytrusy. W XV wieku był to pierwszy ogród renesansowy w Dolinie Loary. W dawnym romantycznym parku zwróconym na południe od Loary rosną dęby ostrolistne, bukszpany, cyprysy oraz winorośle muszkatowe. Zasadzone niedawno mają nawiązywać do włoskiej tradycji ogrodu. Na tarasie południowo-wschodnim rozciąga się zaprojektowany w 2005 roku Ogród Orientalny. Zgeometryzowany i wysadzany rozmarynem, jaśminem, laurem oraz cyprysem przywołuje wschodnią tradycję sztuki ogrodowej i ma upamiętniać zmarłych na zamku towarzyszy broni emira Abd-el-Kadera.

 

13_vivelacuisinepl_zamki_nad_loar261_575px_860

 

 

 

Strona zamku:

www.chateau-amboise.com

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM