Kwestionariusz Prousta. Antoine Westermann
12 marca 2015
Kwestionariusz Prousta.

Nagroda Goncourtów od kuchni i to dosłownie.

 

Kuchnia prosta i przystępna, która na pierwszym miejscu stawia dobry produkt w jego najlepszej sezonowej odsłonie. Dostarczanie gościom emocji, a nie ich zadziwianie. Gotowanie szczere, uczciwe, od serca - takie, do jakiego przyzwyczaiły nas babcie, mistrzynie prostych, a niezrównanych potraw. Program Antoine’a Westermanna, szefa kuchni i restauratora należącego do ścisłej czołówki we Francji. To właśnie on co roku przygotowuje menu na uroczysty obiad dla sędziów przyznających prestiżowe literackie nagrody Goncourtów i Renaudota. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbywa się w restauracji Drouant, jednej z czterech w Paryżu, której Westermann jest właścicielem.

 

Pochodzi z Alzacji i rodzima tradycja kulinarna jest bardzo widoczna w jego kuchni. Jest w niej jednak także miejsce na inne inspiracje, zwłaszcza te z południowego zachodu Francji. Dlatego mówi się o nim, że jest najbardziej śródziemnomorskim spośród alzackich kucharzy. Antoine Westermann urodził się w Wissembourgu w rodzinie ceniącej uroki stołu. Oboje rodzice świetnie gotowali, a matka była kierowniczką restauracji. Jednakże nie takiej kariery chcieli dla syna, który już jako ośmiolatek zamarzył o kucharskim czepku. Próby zniechęcenia jednak na niewiele się zdały. W wieku 14 lat Westermann podjął praktykę w dworcowej restauracji w Strasbourgu, a następnie w tym samym mieście ukończył dwuletni kurs w szkole hotelarskiej.

 

Po latach terminowania u kilku paryskich restauratorów wrócił do Alzacji i założył restaurację Buerehiesel w Strasburgu. Miał wtedy 23 lata. Kilka lat później, w 1975 roku otrzymał pierwszą gwiazdkę Michelina, a w 1994 roku trzecią. W 1991 roku przewodnik Gault et Millau wyróżnił jego restaurację czterema czapkami kucharskimi. W latach dwutysięcznych Westermann przekazał strasburską restaurację w ręce syna, Erica, a sam przeniósł się do Paryża. Jest właścicielem restauracji Drouant, Mon Vieil Ami,  Le Coq Rico oraz La Dégustation. Nosi tytuł Kawalera Narodowego Orderu Zasługi w Rolnictwie i pełni funkcję prezydenta w Chambre Syndicale de la Haute Cuisine Française.

 

Cnota, którą najbardziej cenię

szlachetność

 

Co najbardziej cenię u ludzi

prawdomówność

 

Moja główna wada

spontaniczne zaufanie

 

Ulubione zajęcie

sam na sam z moim psem

 

Marzenie o szczęściu

żyć pośród ludzi szczęśliwych

 

Co byłoby moim największym nieszczęściem?

być bezużytecznym

 

Kraj, w którym chciałbym mieszkać

każdy, w którym ziemia jest żyzna, ludzie uwielbiają godzinami siedzieć przy stole i gdzie czas płynie wolno

 

Ulubiony pisarz

Yann Queffélec, Michel Houellebecq, Pierre Lemaitre, Luc Ferry...

 

Ulubiony bohater literacki

Tintin 

 

Ulubiony kompozytor

Mozart (za opery), Chopin (za utwory fortepianowe), Leonard Bernstein, Georges Gershwin, Rachmaninov...

 

Ulubiony malarz

Magritte, Alberto Giacometti, Mark Rothko, Yan Pei-Ming... 

 

Postać historyczna, którą najbardziej pogardzam

Hitler

 

Obecny stan umysłu

pochłonięty pasją

 

Motto

Odważ się!

 

Strony Antoine’a Westermanna i restauracji Drouant:

www.antoinewestermann.com

www.drouant.com 

fot. © www.antoinewestermann.com

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM