Tarta z borówkami
01 sierpnia 2015
Tarta z borówkami

Sezon na borówki.

 

Myrtilles. Borówki… Tarty z tymi czarnymi perełkami są specjalnością wielu miejscowości na francuskiej prowincji, które w lipcu i w sierpniu na potęgę urządzają borówkowe targi i festyny. W lipcu świętowały alzackie Belmont, Dambach i Stotzheim, owerniackie Le Breuil, limuzyńskie Chaumeil, a także Péreyres w regionie Rodan-Alpy oraz Belfahy we Franche-Comté. Dziś i jutro tartami z borówkami delektują się mieszkańcy Frasne położonego we Franche-Comté, a 15 sierpnia święta borówek osiągną zenit. La Grande Fosse w Lotaryngii, Saint-Pierre-la-Bourlhonne w Owernii, Chalmazel i Sauvain w regionie Rodan-Alpy, Metzeral i Wildenstein w Alzacji - wszędzie tam królować będzie jeden deser.  A zatem spróbujmy i my.

 

 

Składniki na ciasto na spód tarty:

 

400 g mąki

200 g masła

150 g cukru

3 żółtka

 

Przygotowujemy ciasto na spód tarty. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy cukier i masło pokrojone w kosteczki. Zagniatamy, aż otrzymamy sypkie, pozbawione grudek masła ciasto, dodajemy żółtka i formujemy kulę. Odstawiamy na 1-2 godz. do lodówki. Po upływie tego czasu ciasto wykładamy na formę o średnicy 29 cm (najlepiej kawałeczkami, lepiąc je do siebie, gdyż to ciasto trudno jest rozwałkować), nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem, na który wysypujemy groch. Podpiekamy przez 15 minut w temp. 200°C, a następnie usuwamy groch oraz papier.

 

 

Składniki na masę migdałową:

 

70 g drobnego cukru

80 g mączki migdałowej (tzn. drobno mielonych migdałów)

2 żółtka

800 g borówek, wymytych i osuszonych

 

Przygotowujemy masę migdałową i układamy tartę. Żółtka, migdały i cukier miksujemy na niedużych obrotach. Otrzymaną masę rozprowadzamy na podpieczonym spodzie, a na nią wykładamy borówki. Pieczemy ok. 30 minut w temp. 200°C. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.

 

vivelacuisinepl_tarta_z_borwkami_600px_882

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM