Sezon na borówki.
Myrtilles. Borówki… Tarty z tymi czarnymi perełkami są specjalnością wielu miejscowości na francuskiej prowincji, które w lipcu i w sierpniu na potęgę urządzają borówkowe targi i festyny. W lipcu świętowały alzackie Belmont, Dambach i Stotzheim, owerniackie Le Breuil, limuzyńskie Chaumeil, a także Péreyres w regionie Rodan-Alpy oraz Belfahy we Franche-Comté. Dziś i jutro tartami z borówkami delektują się mieszkańcy Frasne położonego we Franche-Comté, a 15 sierpnia święta borówek osiągną zenit. La Grande Fosse w Lotaryngii, Saint-Pierre-la-Bourlhonne w Owernii, Chalmazel i Sauvain w regionie Rodan-Alpy, Metzeral i Wildenstein w Alzacji - wszędzie tam królować będzie jeden deser. A zatem spróbujmy i my.
Składniki na ciasto na spód tarty:
400 g mąki
200 g masła
150 g cukru
3 żółtka
Przygotowujemy ciasto na spód tarty. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy cukier i masło pokrojone w kosteczki. Zagniatamy, aż otrzymamy sypkie, pozbawione grudek masła ciasto, dodajemy żółtka i formujemy kulę. Odstawiamy na 1-2 godz. do lodówki. Po upływie tego czasu ciasto wykładamy na formę o średnicy 29 cm (najlepiej kawałeczkami, lepiąc je do siebie, gdyż to ciasto trudno jest rozwałkować), nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem, na który wysypujemy groch. Podpiekamy przez 15 minut w temp. 200°C, a następnie usuwamy groch oraz papier.
Składniki na masę migdałową:
70 g drobnego cukru
80 g mączki migdałowej (tzn. drobno mielonych migdałów)
2 żółtka
800 g borówek, wymytych i osuszonych
Przygotowujemy masę migdałową i układamy tartę. Żółtka, migdały i cukier miksujemy na niedużych obrotach. Otrzymaną masę rozprowadzamy na podpieczonym spodzie, a na nią wykładamy borówki. Pieczemy ok. 30 minut w temp. 200°C. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013