A jak andouille, B jak bleu d'Auvergne, C jak cebula z Roscoff
02 sierpnia 2015
A jak andouille,

Wydarzyło się

 

4 sierpnia 1956 roku w La Guerche-de-Bretagne urodził się Alain Passard, uznany francuski szef kuchni, właściciel trzygwiazdkowej paryskiej restauracji L'Arpège.

 

Wydarzenia sierpnia

 

Amatorzy serów, przybywajcie… 1 i 2 sierpnia do Livarot (Normandia) na Targ Serów z Livarot i przekonajcie się, kto w dorocznym konkursie najszybciej zje 700-gramowy kawałek livarota. Do Ambert (Owernia, 8-9 sierpnia) na błękitne szaleństwo Fourmofolies. Do sabaudzkiego La Clusaz na Święto sera reblochon (8 sierpnia), gdzie czeka na was gigantyczna tartiflette. Do Villard-de-Lans (Rodan-Alpy) na targ produktów regionalnych (8-9 sierpnia), pośród których królować będzie niebieski ser pleśniowy z Vercors-Sassenage. Nie zapomnijcie też o Święcie sera bleu d’Auvergne (15-16 sierpnia) w Riom-ès-Montagne oraz Święcie sera morbier w Morbier (Franche-Comté, 22 sierpnia).

 

Ser nie może obyć się bez chleba i wina, zatem po drodze wpadnijcie na Święto chleba do Saint-Jean-de-Maurienne (Rodan-Alpy, 6 sierpnia) posmakować miejscowego pieczywa, zwłaszcza chlebka w kształcie dłoni z trzema palcami (zwany „ręką św. Jana”, jest symbolicznym nawiązaniem do relikwii św. Jana Chrzciciela przechowywanych w miejscowej katedrze) albo na Święto Chleba i Smaku do Lautrec (Pireneje, 15 sierpnia).

 

Wędrówki z winem rozpocznijcie od Szampanii (1-2 sierpnia), podróżując szlakiem szampana po winnicach i piwnicach, gdzie rodzą się i są składowane słynne bąbelki. Potem udajcie się do uroczego Gaillac (8-9 sierpnia) ucieszyć podniebienie winami oferowanymi przez około 60 lokalnych producentów. W drodze na Początek Winobrania w Awinionie (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, 29-30 sierpnia), wpadnijcie do Colmar na Targi win alzackich (7-16 sierpnia).

 

Nie przegapcie Święta Andouille z Guémené-sur-Scorff (22-23 sierpnia). To prawdziwy rarytas na bretońskim stole, choć nie dla każdego... Jeśli macie zastrzeżenia, to raczej łatwo pozbędziecie się ich od 22 do 24 sierpnia w Morteau (Franche-Comté) podczas festynu dedykowanego słynnej podwędzanej kiełbasie wiodącej swą nazwę od nazwy miasteczka.

 

Nie zapominajcie też o aromatycznych warzywach. 7 i 8 sierpnia podczas Święta czosnku w Lautrec skosztujcie tarty i zupy czosnkowej i przekonajcie się, czy uda się pobić ubiegłoroczny rekord na najdłuższy warkocz z czosnku: 23,27m. 22 i 23 sierpnia w ramach Święta cebuli z Roscoff (Bretania) odwiedźcie muzeum Maison des Johnnies w Roscoff i przypomnijcie sobie, że pierwsze cebulki zasadził w Roscoff w 1647 roku ojciec Cyryl, kapucyn, który przywiózł je z macierzystego klaszoru w Lizbonie. A potem zróbcie zapasy na zimę na Targu cebulą w Tournon-sur-Rhône (29 sierpnia) nawiązującym do słynnych targów organizowanych tu od 1309 roku.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM