Serce i dusza w kuchni i na ekranie telewizora
22 września 2015
Serce i dusza w kuchni

Dżentelmen w kuchni.

 

Powtarza stale, że jedzenie zawsze smakuje lepiej, gdy dzielimy je z innymi, niż gdy spożywamy je sami, a jego życzliwość i otwartość na innych, pełne humoru programy telewizyjne oraz wprowadzające szlachetną prostotę do kuchni książki są naoczną egzemplifikacją tego twierdzenia. Jacques Pépin - szef kuchni, pisarz, konsultant w gastronomii i wykładowca uniwersytecki - należy do ulubionych przez widzów w Ameryce i na całym świecie gospodarzy telewizyjnych programów kulinarnych.

 

Jego romans z jedenastą muzą trwa już 32 lata. Wystąpił w 14 seriach kulinarnych - tej jesieni widzowie w Ameryce ujrzą ostatnią Serce i dusza w kuchni (Heart & Soul, KQED) - które prowadził sam lub w towarzystwie Julii Child oraz własnej córki, Claudine, zapraszając przy tym do gotowania przyjaciół i pozostałych członków rodziny. Promuje kuchnię w jak najlepszym tego słowa sensie prostą i uczciwą, stroniącą od fajerwerków (choć, o tak! zdarzało mu się eksperymentować z kuchnią molekularną) i nadmiernej ornamentyki, mimo że do prezentacji przykłada dużą uwagę. Jeśli chcecie nauczyć się robić omlet, uczcie się od Jacques’a!  W jego programach znajdziecie też wiele podpowiedzi i technicznych tricków, jak szybko i sprawnie przygotować dania, które mogą wydawać czasochłonne i skomplikowane. Nie znajdziecie w nich natomiast kuchennego piekła, tak modnego we współczesnych TV shows. Jacques Pépin to dżentelmen w każdym calu, a pełen chaosu i zamieszania obraz restauracji, który w nich jest prezentowany, uważa z wielką słusznością, za krzywdę wyrządzoną temu światu i młodym ludziom, którzy chcą stać się jego częścią.

 

Pépin ma na swoim koncie dwie prestiżowe nagrody: Emmy oraz The James Beard Award (za program Julia and Jacques Cooking at Home). Uwielbia Parts Unknown Anthony’ego Bourdaina i czasem można go zobaczyć w gościnnych występach w rozmaitych programach telewizyjnych - m.in. w Top Chef (był tam jurorem), Good Morning America, Late Show with David Letterman, a nawet… w jednym z odcinków Brzyduli Betty.

 

W Polsce kilka serii z jego udziałem wyemitowała i emituje nadal telewizja Kuchnia +. Należą do nich: Julia i Jacques gotują w domu, Jacques Pépin: podstawy dobrej kuchni, Jacques Pépin: dania na szybko, Jacques Pépin: nowe dania na szybko.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM