Powszechny Konkurs Rolniczy
05 marca 2016
Powszechny Konkurs

Dobre, bo... francuskie!

 

Od 27 lutego do 6 marca w Parc des Expositions de la Porte de Versailles w Paryżu odbywa się Powszechny Konkurs Rolniczy. Organizowany jest w ramach dorocznej imprezy wystawienniczej - Międzynarodowego Salonu Rolniczego. Obie inicjatywy są koordynowane przez Ministerstwo Rolnictwa, Produkcji Rolno - Spożywczej i Lasów oraz CENECA (Centre National des Expositions et Concours Agricoles) i mają na celu promocję francuskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego ze szczególnym naciskiem na rozwiązania ekologiczne propagujące zrównoważony rozwój.

 

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 1870 roku w Palais de l’Industrie w Paryżu. Stanowiła kontynuację konkursu rolnego organizowanego od 1844 roku w podparyskim Poissy, który obejmował wyłącznie zwierzęta hodowlane i wyrastał z XVIII-wiecznej tradycji rolniczych komicji, tj. organizowanych lokalnie i regionalnie zgromadzeń miejscowych rolników prezentujących publiczności płody swojej pracy. W 1913 roku podczas pierwszego pokazu na wybiegu zaprezentowano nagrodzone i pięknie przystrojone zwierzęta. Przyjęty z wielkim aplauzem przez publiczność pokaz stał się odtąd stałym elementem programu. Z czasem zakres konkursu poszerzono i dziś odbywa się on w 5 kategoriach: zwierzęta, wina, żywność, młodzi producenci i ukwiecone łąki (czyli te, z których pochodzi najlepsza pasza dla zwierząt).

 

Najlepsze wyobrażenie o skali przedsięwzięcia dają liczby. Pod dachem hal wystawienniczych zgromadzono ponad 3850 zwierząt pochodzących od 1200 hodowców i reprezentujących 7 ras (bydło, owce, kozy, świnie, konie, osły, psy) i 350 gatunków (z czego 2400 zgłoszono do udziału w konkursie). Komfort zwierzętom zapewnia 230 ton słomy, 1080 ton torfu i 100 ton siana. W konkursie win bierze udział prawie 4 000 producentów. Degustacją 16 tysięcy win  zajmuje się 3 000 degustatorów. Wszyscy są ochotnikami. Do konkursu produktów spożywczych 1700 producentów zgłosiło ponad 4 500 produktów w 25 kategoriach. Najlepszym winom i produktom spożywczym przyznawane są medale – złoty, srebrny i brązowy, z charakterystycznym motywem liścia dębu. Preselekcje odbywają się na poziomie regionalnym, a ostateczna selekcja podczas konkursu w Paryżu. Jury składa się z 10 000 degustatorów (z czego w finale bierze udział 6 700) i podzielone na 140 grup złożone z komisarza i  kilkudziesięciu stażystów, którymi są studenci szkół rolniczych z całej Francji. 

 

vivelacuisinepl_pasztet_pasztet_powszechny_konkurs_rolniczy_2_600px_882

 

W ubiegłym roku nagrodzono 3741 win oraz 1182 produktów spożywczych. Po medalowych naklejkach łatwo je rozpoznać w witrynach i półkach sklepowych. Medale są powszechnie uznanym znakiem jakości, budzą zaufanie konsumentów 9autentyzm). Po takie produkty chętnie sięga połowa ankietowanych francuskich konsumentów. Międzynarodowy Salon Rolniczy, podczas którego odbywają się wspomniane konkursy, ma charakter międzynarodowy – bierze w nim udział 1050 wystawców z 22 krajów, jednak do rywalizacji zgłaszane są wyłącznie produkty francuskie. Od 2000 roku nagradza się także najlepszych producentów z trzech następujących po sobie edycji konkursu. Walczą oni o Prix d’Excellence.

 

vivelacuisinepl_pasztet_pasztet_powszechny_konkurs_rolniczy_600px_882

 

Co roku Salon odwiedza prawie 700 000 gości. Smak prezentowanych składników i produktów mogą poznać w trakcie degustacji i pokazów kulinarnych oraz degustując dania restauracyjne (pawilon 4),  przygotowane w oparciu o prezentowane podczas wydarzenia składniki i produkty. Wysoka frekwencja świadczy o popularności Salonu, z kolei badania ankietowe dowodzą, iż świetnie spełnia on swoją popularyzacyjną i edukacyjną rolę. 82% Francuzów ma dobre zdanie na temat zawodów rolniczych, uważa je za użyteczne, a 96% ankietowanych ma świadomość, że rolnictwo francuskie zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem obrotu.

 

Od 2000 roku emblematem Salonu jest krowa. W tym roku honorową rasą jest rasa bazaska z południowego zachodu Francji, reprezentowana przez dorodną Czereśnię.

 

Informacje pochodzą z materiałów prasowych organizatora imprezy.

 

Strona internetowa Konkursu

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM