W pole ze strachem na wróble
09 kwietnia 2016
W pole ze strachem

Rocznica

 

1 kwietnia 1755 roku w Belley urodził się Jean-Anthelme Brillat-Savarin. Był prawnikiem, politykiem i jednym z ojców gastronomii. Do historii przeszedł jako autor słynnej Fizjologii smaku (1825), którą stworzył podwaliny pisarstwa gastronomicznego.

 

W pole ze strachem na wróble

 

Zaczęło się od małej lokalnej inicjatywy 30 rolników z rejonu Drôme, którzy chcieli podzielić się swoją pasją z szerszą publicznością. Był rok 1993. Siedem lat później to ograniczone w swoim zasięgu wydarzenie przekształciło się w obejmującą cały kraj operację Francja - z farmy na farmę. Tegoroczna edycja odbywa się w weekend 23 i 24 kwietnia. Gospodarstwa rolne otwierają szeroko swoje podwoje i zapraszają na degustacje lokalnych produktów i dań. Akcja jest organizowana przez CIVAM (Centres d'Initiatives pour Valoriser l'Agriculture et le Milieu rural) i ma na celu promocję rolnictwa oraz aktywizację producentów rolnych.

 

Wiosna w Landach

 

Tajemnice deserów z przeszłości, słodkie przepisy z repertuaru najlepszych kucharek - babć, lekcje pszczelarstwa w lokalnej pasiecie, degustacje win landyjskich, kurs na temat wykorzystania armaniaku w deserach, kwiatów oraz dziko rosnących roślin w kuchni, wizyty na fermach, zbieranie szparagów i wyprawa na pstrągi. Takie atrakcje czekają na miłośników dobrego jedzenia w ramach Printemps des Landes (2 kwietnia-2 maja, Akwitania), cyklu imprez zapoznających z bogactwem naturalnym, kulturalnym i historycznym regionu. Na kulinarne warsztaty mogą zapisać się najmłodsi, nawet trzylatkowie!

 

… i w Blaye!

 

80 producentów wina z Blaye Côtes de Bordeaux spotyka się 9 i 10 kwietnia w cytadeli w Blaye, wpisanej na listę kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO w 2008 roku. Po biennale Bordeaux fetuje wino Wiosna win z Blaye (Akwitania) to drugie największe wydarzenie promujące wina bordoskie. W programie znalazły się m.in. liczne degustacje win, kursy enologiczne, warsztaty kulinarne, pokazy rzemiosła bednarskiego, intronizacje nowych członków w szeregi bractwa winiarskiego. Na targu z produktami z miejscowych upraw i przetwórni na amatorów dobrego jedzenia czekają wędliny, mięsa, ryby, ostrygi, krewetki i inne owoce morza, trufle, sery, canelés i inne specjały bordoskich cukierników. Można też skorzystać z przelotu helikopterem nad winnicami lub wybrać rejs statkiem po Żyrondzie - z kieliszkiem wina, rzecz jasna.

 

A Festa di l'oliu novu

 

Od 1996 roku wraz z nadejściem wiosny w korsykańskim miasteczku Sainte-Lucie-de-Tallano, które słynie z produkcji oliwy, odbywa się Święto Nowej Oliwy. Jarmark rozpoczyna się w sobotę, 9 kwietnia i trwa do niedzieli. W programie m.in. zwiedzanie tłoczni, pokazy szczepienia drzewek oliwnych, warsztaty pieczenia chleba, degustacje różnych rodzajów oliwy i błogosławienie gałązek oliwnych podczas uroczystej mszy w niedzielę.

 

Słodko

 

24 kwietnia już po raz 22. w Mouans-Sartoux (Prowansja - Alpy - Lazurowe Wybrzeże) podczas Święta miodu spotykają się pszczelarze i miłośnicy małego co nieco. W trakcie jednodniowej imprezy można zobaczyć, jak otwiera się ul i pobiera miód, posmakować miodów z różnych pasiek, zaopatrzyć się w słoiczek albo w sadzonki, bukiet lub susz miodonośnych roślin - lawendy, rozmarynu, lipy, tymianku. Przewidziano także degustacje lokalnych win, serów i oliwy, które tworzą doskonałe połączenia z miodem.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM