Festiwal Chleba, Dni Apelacji AOC i AOP, Truskawkowa Niedziela
01 maja 2013
Festiwal Chleba,

Cytat miesiąca

 

Żeby stać się dobrym kucharzem, najpierw musisz zostać dobrym rzemieślnikiem. Cierpliwie powtarzaj tę samą czynność, aż twoje ręce zaczną pracować bez udziału myśli. 

Jacques Pépin

 

Patron

 

16 maja to Dzień Świętego Honoriusza, patrona piekarzy i ciastkarzy, żyjącego w Amiens w VI wieku. Kiedy jako młodzieniec oznajmił swojej mamce, że zamierza wstąpić do stanu kapłańskiego, ta – a piekła wówczas chleb – kpiarsko odrzekła: A kiedy moja łopatka puści liście, zostaniesz biskupem. Chwilę po tym piekarska łopata zazieleniła się – tak mówi legenda, a historia przekazuje, że wiele lat później Honoriusz został biskupem Amiens. Podobno w trakcie jego życia piekarzy i młynarzy omijały wszelkie katastrofy naturalne –  postrzegano te okoliczności jako cudowne i przypisywano je opiece późniejszego świętego. Na początku XIII wieku pewien paryski piekarz ufundował kaplicę ku czci św. Honoriusza. Kaplica nie przetrwała do naszych czasów, ale związek Honoriusza z piekarzami pozostał tak silny jak dawniej. 16 maja, Dzień Świętego Honoriusza jest obchodzony jako Festiwal Chleba.

 

Wydarzenia

 

Alzacja słynie z wieprzowiny, a Alzatczycy z miłości do dań na jej bazie. W niewielkim Ungersheim już od 46 lat organizuje się Festyn Wieprzka – impreza ma charakter lokalny i ludowy. Od 3-12 maja na amatorów wieprzowiny czekają rozmaite atrakcje: biegi na 12 km, nordic walking, wieczory taneczne, bal, szalona noc, podczas której zostanie wybrana miss festynu, wyścigi świń, pokazy modelarskie, a przede wszystkim degustacje: będą mogli skosztować między innymi Schwina Haxla, Surlawerla, Schiffala, czyli golonkę, wątróbkę sauté i wędzoną łopatkę wieprzową…

 

4 i 5 maja niewielkie Cambremer (Normandia) podczas Dni Apelacji AOC i AOP będzie świętować apelacje, którymi są objęte normandzkie produkty: calvados (AOC), calvados z Pays d’Auge (AOC), calvados Domfrontais (AOC), pommeau (AOC), cydr z Pays d'Auge (AOC), poiré Domfront (AOC), baranina z nadmorskich łąk przy Mont Saint-Michel (AOC), sery: camembert (AOP), livarot (AOP), pont-l'evêque (AOP), neufchâtel (AOP), a także masło oraz śmietana z Isigny (AOP). Wszystkich będzie można skosztować podczas pokazów degustacyjnych, a dzięki warsztatom kulinarnym (także dla dzieci) nauczyć się, je wykorzystywać w kuchni. Zaplanowano także wycieczki do okolicznych producentów, zwiedzanie piwnic i suszarni, prezentacje technik rolniczych i rzemieślniczych, piknik oraz spotkanie blogerów kulinarnych. W festiwalu biorą też udział goście z zagranicy. W tym roku gościem honorowym jest Japonia. Dni Apelacji AOC i AOP są unikalną okazją do poznania normandzkiej ziemi i jej płodów, miejscowej kultury oraz ludzi, których pracowitość i pasja budują dobrą markę regionu.

 

Obchodzony w całej Francji Festiwal Chleba w tym roku kończy osiemnaście lat. W centrum jubileuszowej edycji znajdzie się młodzież, przyszłe pokolenia piekarzy. Stąd hasło przewodnie: La Génération Boulangerie! Organizatorzy chcą budować wrażliwość młodych ludzi na zawód piekarski i zachęcać do jego wyboru. Praca w piekarstwie to hojność, umiejętność dzielenia się i pracy w grupie, przekazywanie tradycji – podkreślają organizatorzy festiwalu. Okres od 13 do 19 maja to dni otwarte piekarstwa w całej Francji. Piekarze przystrajają pięknie witryny i dosłownie wychodzą na ulicę. Będą wtajemniczać zainteresowanych w arkana zawodu piekarskiego i pokrewnych (kadry zarządzające, sprzedawcy itp.), odpowiadać na pytania, prowadzić pokazy kulinarne.

 

12 maja Beaulieu-sur-Dordogne (Limousin) już po raz dwudziesty drugi odbędzie się Truskawkowa Niedziela. Okoliczni producenci podzielą się z uczestnikami festynu swoją wiedzą na temat truskawek i ich uprawy, a przede wszystkim pozwolą im skosztować owoców swej pracy. Punkt kulminacyjny programu to degustacja olbrzymiej tarty truskawkowej – jej średnica wyniesie 8 metrów, a do nadzienia zostanie wykorzystanych aż 800 kilogramów truskawek.

 

Od 8 do 12 maja w miasteczku Saulieu (Burgundia), z którym przez wiele lat związany był Bernard Loiseau, będą obchodzone Les Journées Gourmandes. Jest to doroczna impreza targowa skupiona na promocji lokalnych produktów i połączona z licznymi degustacjami oraz animacjami kulturalnymi. Zaplanowano także warsztaty kulinarne, konkursy dla małych i dużych szefów kuchni oraz ich babć – tematem jednej z konkurencji będzie „tarta babci”. Goście honorowi to miasto Poligny z regionu Jura oraz region Franche-Comté.

 

Tegoroczne Święto Oliwy w Vallon Pont d'Arc (Rodan-Alpy) odbywa się po raz dziesiąty i jak zapowiadają organizatorzy – Wydział Turystyki w Vallon Pont d'Arc oraz stowarzyszenie kupców ARCOVAL – po raz ostatni. 19 maja na targu będzie można zaopatrzyć się w miejscową oliwę oraz inne produkty regionalne.

 

Słownik:

 

AOC (Appellation d'origine contrôlée) – oznaczenie przyznawane produktom żywnościowym o określonej jakości, która jest związana z terroir, w obrębie którego dany produkt jest wytwarzany. Producenci wspólnie ustalają standardy uprawy albo technologii, których należy przestrzegać, by produkt mógł być objęty apelacją. AOC służy identyfikacji produktu, jest gwarancją jego oryginalności i autentyczności, a także podkreśleniem typowości właściwej danemu regionowi.

 

AOP (Appellation d’origine protégée) – oznaczenie pochodzenia geograficznego produktów rolnych w Unii Europejskiej. Innymi słowy, AOP to AOC uznana i zarejestrowana przez Komisję Europejską. Znak ten chroni nazwę produktu, którego skład, produkcja, i przetwarzanie muszą odbywać się w ściśle określonej geograficznie strefie, zgodnie z obowiązującymi technikami i standardami. 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM