Cztery czwarte
15 kwietnia 2016
Cztery czwarte

To ni mniej, ni więcej babka piaskowa. Proste ciasto z Bretanii upowszechniło się w całej Francji.

 

Nazywa się matematycznie: quatre quarts, cztery czwarte. Można piec je z dziećmi i uczyć na nim ułamków, bo ciasto składa się z czterech składników użytych w równych ilościach. Mąka - jedna czwarta, cukier - jedna czwarta, masło - jedna czwarta, jajka - jedna czwarta. Składniki należy dobrze odmierzyć i połączyć ze sobą, ot i cała filozofia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Składniki

 

jajka

masło

mąka

cukier

proszek do pieczenia (opcjonalnie)

 

Najpierw ważymy jajka (do formy o średnicy 26 cm wykorzystaliśmy 5 jajek, ważyły 330 g). Następnie odmierzamy mąkę, cukier i masło - każdy składnik ma ważyć tyle, ile jajka. Do mąki (opcjonalnie) dodajemy proszek (w ilości dostosowanej do wagi mąki). Masło topimy i odstawiamy do schłodzenia - gdy będziemy je wykorzystywać, ma mieć temperaturę pokojową. Rozdzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy z cukrem, aż mieszanka zbieleje i powiększy objętość. Wlewamy masło i miksujemy. Następnie dodajemy mąkę i ponownie mieszamy za pomocą miksera. Białka ubijamy na sztywno i delikatnie łączymy z masą. Pieczemy przez około 40-50 minut w piekarniku nagrzanym do 180˚C (sprawdzamy patyczkiem - pieczemy tak długo, aż będzie suchy).

 

vivelacuisinepl_quatre_600px_882

 

Sugestie: Ciasto możemy wzbogacić wybranym aromatem: wanilią, skórką cytrynową, pomarańczową, kieliszkiem calvadosu albo rumu. 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM