Eléphant
29 kwietnia 2016
Eléphant

Herbaty i napary z południa Francji.

 

W tym roku Eléphant, prowansalski producent i dystrybutor herbat oraz naparów owocowych, lider w branży herbacianej we Francji, świętuje okrągłą rocznicę. Mija 120 lat od założenia firmy. Twórcami marki byli bracia Pétrus i Lazare Digonnet, którzy w 1892 roku założyli sklep z herbatą w Marsylii, a w 1896 roku zarejestrowali markę Eléphant. W tym czasie rozładowywane w tutejszym porcie worki z herbatą  i kawą miały nadrukowany wizerunek słonia. Pracownicy portowi zajmujący się załadunkiem po nim właśnie rozpoznawali zawartość worków. Ten obrazowy przekaz i proste skojarzenie stało się inspiracją dla braci Digonnet. Firma świetnie prosperowała. W 1927 roku otwarto fabrykę w Marsylii, w 1933 wypuszczono na rynek pierwsze herbaty w bawełnianych saszetkach.  

 

W toku rozmaitych przekształceń własnościowych w 1975 roku Eléphant stał się jedną z marek zrzeszonych pod parasolem brytyjsko-holenderskiej firmy Unilever. Produkcja odbywała w fabryce w Hawrze oraz w zakładzie Fralib w Gémenos. W 2010 roku zarząd Unilever ogłosił zamknięcie prowansalskiej fabryki i przeniesienie produkcji do Polski oraz Belgii. W odpowiedzi 182 pracowników podjęło strajk okupacyjny. Protest i batalia sądowa trwały trzy i pół roku, a dokładnie 1336 dni. Zakończyły się porozumieniem, na mocy którego marka Eléphant pozostała własnością Unilever, utworzono jednak SCOP-TI (Société Coopérative Ouvrière Provençale de Thés et Infusions), które od 2015 roku wznowiło produkcję herbat i herbatek owocowych w Gémenos, koncentrując się na prowansalskiej produkcji kwiatu lipy oraz innych roślin aromatycznych pochodzących z upraw ekologicznych. W ten sposób powstała linia herbat 1336, nazwana tak dla upamiętnienia strajku. Drugą jest „made in France” złożona z kilkunastu rodzajów herbat opartych na naturalnych aromatach których źródłem są wyłącznie uprawy francuskie. Roczna produkcja wynosi 250 ton. Do 2018 roku ma wzrosnąć do 640 ton.

 

Zarządzana i tworzona bezpośrednio przez Unilever linia herbat Eléphant składa się z kilkudziesięciu rodzajów herbat klasycznych, aromatyzowanych i w pełni owocowych. Są wśród nich także ekologiczne.

 

vivelacuisinepl_elephant_600px_882

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM