Nowalijki i pierwsze pikniki
01 maja 2016
Nowalijki i pierwsze

Wydarzyło się

 

26 maja 1818 roku w Trets urodził się Urbain Dubois, kucharz, autor książek kucharskich, które weszły do kanonu piśmiennictwa kulinarnego. Zawodu uczył się w rodzinie Rothschildów, w Café Tortoni, Café Anglais (pod okiem Adolphe’a Dugléré) oraz Rocher de Cancale. Później pracował dla księcia Aleksandra Orłowa, ambasadora cara Mikołaja I, a także dla króla Prus Wilhelma I Hohenzollerna. Był twórcą słynnego przepisu na cielęcinę à la Orłow i propagatorem serwisu à la russe, w którym dania podawano jedzącym kolejno, już pokrojone, a nie jak w serwisie francuskim wszystkie jednocześnie.

 

Czekolada

 

400 lat temu wypędzeni z Hiszpanii Żydzi osiedlili się na prawym brzegu rzeki Adour w Bajonnie, w dzielnicy Saint-Esprit i zaczęli zakładać tu pierwsze we Francji wytwórnie czekolady. Tym samym czekolada stała się drugą, obok słynnej szynki z Bajonny, specjalnością gastronomiczną miasta. Przypominają o tym Dni Czekolady w Bajonnie (Akwitania6-7 maja). W programie m.in. degustacje, warsztaty, wystawy, konferencje, wycieczki czekoladowym szlakiem oraz intronizacje ambasadorów czekolady z Bajonny.

 

Święto Szparaga w Pontonx-sur-l'Adour

   

Doroczną pierwszomajową tradycją w Pontonx-sur-l'Adour, małym miasteczko w Landach (Akwitania) stał się festyn poświęcony szparagom. To okazja do nabycia lokalnych produktów na targu, uczestnictwa w kulinarnych pokazach, wycieczki na szparagowe pole i degustacji olbrzymiego omletu ze szparagami.

 

Czas na piknik

 

Ten jest największy we Francji, bo uroczy plener pośród winorośli udostępnia kilkuset producentów wina w całym kraju. Idea Pikniku u niezależnego producenta wina (14-16 maja) jest prosta: przynosimy koszt z wiktuałami, a stół, krzesło i wino gwarantuje gospodarz. SantéBon Appétit

 

Czerwone owoce w pełnej krasie

   

16 i 17 maja w Marmande (Akwitania) w ramach Święta Kwiatów i Truskawki odbywa się targ  kwiatów i produktów z lokalnych upraw. Królową święta jest truskawka. Na uczestników festynu czeka wielka tarta z truskawkami. 21 i 22 maja Céret (Langwedocja-Roussillon), które jest francuską stolicą wiśni, cieszy sie nowymi owocami. Okoliczne sady dostarczają na rynek 4 tysiące ton wiśni rocznie. Podczas Święta Wiśni będzie można je kupić na targu, wziąć udział w konkursie pestkowania i zjeść jeszcze ciepłe clafoutis.

   

Święta francuska trójca

 

Czyli wino, ser i chleb. Po pierwsze udajemy się na Targi wina w Guebwiller (Alzacja, 5 maja), Maraton win z Blaye (7 maja, Akwitania) oraz na Targi win z Sancerre (Region Centralny – Dolina Loary). Po ser do normandzkiego Pont-l’Évêque (5-8 maja), korsykańskiego Venaco (7-8 maja), pirenejskiego Rocamadour (15 maja) oraz prowansalskiego Banon (22 maja) gdzie odbywają się Święta Sera. Po chleb – do najbliższej piekarni, bo Święto Chleba odbywa się w całej Francji od 23 do 29 maja.

 

Zielone Świątki

16 maja miasteczko Saint-Rémy-de-Provence w Prowansji żyje jednym tematem: juhasi wypędzają owce i barany na redyk. Podobnie w akwitańskim Pauillac, gdzie redykowi towarzyszą konsumpcja dań na bazie jagnięciny oraz degustacje win z rejonu Médoc.

 

 

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM