Diablotki i zakrystianie
14 maja 2016
Diablotki

Qui pro quo, czyli o tym, że ktoś chciał zakrystianowi doprawić diable różki.

 

Według Słownika języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego (PWN 1958-1969) diablotka to krążek, pałeczka z kruchego lub francuskiego ciasta, także grzanka, podawane jako dodatek do zup czystych, np. bulion, barszcz czerwony. Pochodzi z języka francuskiego od słowa diablotin (diabełek). Jest to więc  wytrawny dodatek do zupy. Według encyklopedii kulinarnej Larousse gastronomique pod redakcją Joëla Robuchona (Larousse, 1975) diablotin to bardzo cienki krążek z chleba, przykryty lub nie zredukowanym beszamelem, posypany tartym serem, zapieczony w piekarniku i podawany jako dodatek do zup. Przygotowany z serem roquefort służy jako amuse-gueule. Francuska diablotka różni się zatem od polskiej kształtem i rodzajem ciasta. Jest okrągła i wykorzystuje się w niej ciasto chlebowe. Skręcone pałeczki, w Polsce nazywane diablotkami, we Francji noszą nazwę sacristains, czyli dosłownie: zakrystianie. Uważa się, że przepis ma bliżej nieokreślone pochodzenie klasztorne. Sacristains jako rodzaj pieczywa wiedeńskiego (viennoiseries) przygotowuje się na bazie ciasta francuskiego w kształcie skręconych  pałeczek. To ciasteczko deserowe, posypane cukrem i płatkami migdałów, podawane do herbaty. Na bazie tego podstawowego przepisu powstało jednak wiele przepisów na wersje słone, podawane do aperitfu.

 

 

Diablotki z tartym serem

 

Składniki:

 

bagietka, najlepiej ficelle

masło

tarty ser (beaufort, comté, ementaler albo parmezan)

sól

pieprz

 

Bagietkę kroimy na kromeczki grubości ok. 5-6 mm. Każdą z nich smarujemy masłem i posypujemy tartym serem, solą oraz pieprzem z młynka. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 220˚C przez ok. 10 minut.

 

 

Diablotki z serem roquefort

 

Składniki:

 

bagietka, najlepiej ficelle

25 g masła

25 g sera roquefort

1 łyżka orzechów włoskich   

sól

pieprz

 

Bagietkę kroimy na kromeczki grubości ok. 5-6 mm. Masło i roquefort mieszamy razem. Orzechy siekamy grubo nożem i dodajemy do masła oraz sera. Powstałą masą smarujemy kromeczki bagietki. Posypujemy solą i pieprzem z młynka i wkładamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 220˚C przez ok. 10 minut.

 

Z podanej ilości masła i sera uzyskaliśmy 8 grzaneczek. Jeśli chcemy przygotować więcej, zwiększamy ilość masła i sera, pamiętając, by zachować równe proporcje. Zwiększamy też ilość orzechów.

 

vivelacuisinepl_diablotins_600px_882

 

 

Sacristains

 

Składniki:

 

rulon ciasta francuskiego

płatki migdałów

cukier kryształ

jajko do posmarowania ciasteczek

 

Jajko roztrzepujemy w misce. Na stolnicy rozwijamy ciasto francuskie i kroimy je na paski o szerokości 2,5 cm. Smarujemy jajkiem i posypujemy migdałami oraz cukrem. Ściskamy razem brzegi każdego paska i skręcamy go. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200˚C przez ok. 10 minut, aż będą przyrumienione.

 

 

vivelacuisinepl_sacristains_600px_882

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM