Muzyka i wino
20 czerwca 2016
Muzyka i wino

Wydarzyło się

 

3 czerwca 1805 roku w Bordeaux urodził się Adolphe Dugléré, francuski szef kuchni, uczeń Marie-Antoine Carême'a. Pracował w kuchni rodziny Rotschildów, w Café Anglais, kierował też restauracją Les Frères Provençaux. Jednym z najsłynniejszych przepisów jego autorstwa są pommes Anna. 7 czerwca 1867 roku na zlecenie króla pruskiego Wilhelma I Hohenzollerna przygotował słynną "kolację trzech cesarzy", która przeszła do historii jako jedna z najdroższych uczt dyplomatycznych. Gośćmi króla Prus byli car Aleksander II oraz kanclerz Otto von Bismarck. Zmarł 4 kwietnia 1884 roku w Paryżu.

 

Bordeaux fête le vin

 

Wielkie święto win bordoskich i jedno z najważniejszych we Francji wydarzeń enologicznych. Swoje wina zaprezentuje około 1000 producentów z okolic Bordeaux i Akwitanii, a przez miasto przebiegnie ponad dwukilometrowy szlak winny złożony ze stoisk z winem oraz punktów gastronomicznych. Organizowany co dwa lata festiwal przyciąga półmilionową publiczność. Wraz z biletem wstępu do pawilonów każdy otrzymuje kieliszek. Bordeaux (Akwitania), 23-26 czerwca.

 

Poświęcenie Butelek

 

1 czerwca o godzinie 19.00 w Boulbon (Prowansja - Alpy - Lazurowe Wybrzeże) mężczyźni - w uroczystości nie mogą brać udziału kobiety - spotykają się w kościele świętego Józefa. Z butelką wina w ręku gromadzą się w kaplicy pod wezwaniem świętego Marcellina i nieopodal relikwiarza ze szczątkami świętego odśpiewują ku jego czci prowansalski hymn, po czym ksiądz błogosławi wino, z którym przybyli. Pochodzenie ceremonii jest niejasne. Prawdopodobnie jej praźródłem są pogańskie rytuały płodności związane z wodą i winem. Miejscowa tradycja łączy genezę tego obrzędu z przybyciem do miasteczka benedyktynów, którzy mieli osuszać okoliczne bagna. Pobłogosławione przez nich wino miało odpędzać gorączkę.

 

Festiwal Muzyka i Wino w Clos de Vougeot

 

Dla melomanów i amatorów dobrych win. Od 17 do 26 czerwca w château du Clos de Vougeot (Burgundia) odbywa się eksluzywny muzyczno-enologiczny festiwal. Koncerty muzyki klasycznej poprzedzają degustacje win pochodzących z największych winnic regionu. Jednym z mecenasów wydarzenia jest Confrérie des Chevaliers du Tastevin. 

Warzywa na barkach

 

19 czerwca Amiens (Pikardia) odbywa się tradycyjny doroczny Targ Warzywny z Działek na Bagnach. Przebrani w dawne stroje ogrodnicy wypełniają swoje barki warzywami, owocami i kwiatami ze swoich działek i płyną Sommą w stronę centrum miasta. Targ jest żywym wspomnieniem dni, kiedy tutejsi ogrodnicy zaopatrywali Amiens w warzywa z upraw na poprzecinanych licznymi kanałami wysepkach, które dawniej były bagnami.

 

Sardynady w Martigues

 

Od 24 czerwca do 28 sierpnia wieczory w tym prowansalskim miasteczku będą miały smak sardynek. Od godziny 18:00 do północy punkty gastronomiczne rozlokowane na placu des Aires i przy nabrzeżach kanałów oferują grillowane albo marynowane sardynki oraz inne lokalne dania z ryb i owoców morza. A do tego lokalne wina!

 

Najlepszy kozi ser

 

Od 24 do 25 czerwca w Paray-le-Monial (Burgundia) odbywa się 31. Krajowy Konkurs Farmerskich Serów Kozich. W programie także liczne degustacje, konferencje, intronizacje, zwiedzanie gospodarstw serowarskich.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM