Zapach lawendy, smak oliwy
17 lipca 2016
Zapach lawendy,

Wydarzyło się

 

12 lipca 1969 roku w Valence urodziła się Anne-Sophie Pic, restauratorka, czwarta w historii francuskiej kuchni kobieta szef kuchni, która zdobyła trzy gwiazdki Michelina (2007). W  2011 roku została Kawalerem Legii Honorowej. Jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet we francuskiej gastronomii. Pochodzi z rodziny o kilkupokoleniowej restauratorskiej tradycji.

 

Ser i wino

 

Kilka propozycji. W Saoû (Owernia - Rodan - Apy) 16 i 17 lipca odbywa się Święto sera picodon. W programie m.in. konkurs na najlepszy spośród tych niewielkich kozich serków. 30 i 31 lipca pobliskie Gresse-en-Vercors organizuje Święto niebieskiego sera pleśniowego. Od 10 lipca do 28 sierpnia dziewięć miejscowości Jury i Burgundii gości Smakowite tournée sera comté.Programwypełniają degustacje, pokazy serowarskie i kulinarne, warsztaty  wokół sera comté. 24 lipca na Święto Sera zaprasza Etsaut (Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes). Pochodzący z lokalnej produkcji ser owczy jest na pierwszym planie, ale gośćmi honorowymi są bleu d’Avergne i fourme d’Ambert. 

 

Święto win w Pfaffenheim (9-10 lipca, Alzacja) to okazja do posmakowania lokalnych win, a także takich specjałów jak choucroute, schiffala, fleischnackas, tarte flambée, foie gras czy pasztety. W programie znalazły się także bieg z koszami do winogron oraz konkurs na najszybciej otwierającego butelki. 13 i 14 lipca w prowansalskim Vacqueyras swoje wina prezentują producenci z Doliny Rodanu.  30 i 31 lipca odbywa się Święto na Szlaku Szampana (Szampania-Ardeny). Wystarczy jednorazowy zakup kieliszka-paszportu w pierwszej z odwiedzanych winnic za 30 euro, a kolejne stoją otworem i zapraszają na degustacje, spotkania z enologami i producentami szampana. 9 i 10 lipca w Luri na Korsyce odbywa się A mimoria di u vinu, wystawa lokalnych win. To świetna  okazja do posmakowania wyspiarskich win - białych, czerwonych, rosé i muskatów, a także serów, wędlin, miodów i oliwy. 15 i 17 lipca w Saint-Rémy-de-Provence podczas Święta wina i rękodzieła Bachus rozlewa wino do kieliszków uczestników festynu. Degustowane są wina z całej Francji.

 

Słodko

 

Bo owocowo! 2 i 3 lipca w Fougerolles (Franche-Comté) nazywanym „stolicą kirschu i czereśni” trwa Święto Czereśni. Tutejsze czereśnie objęte są AOC od 2010 roku. W rejonie rośnie 35 tys. drzew czereśniowych. Podobne święto odbywa się 9 i 10 lipca w alzackim Thannenkirch. 31 lipca Péreyres (Rodan-Alpy) zaprasza na Święto Borówki. Borówki są błogosławione w miejscowym kościele, a potem przed budynkiem merostwa odbywa się aperitif oraz wspólny posiłek. Na targu produktów regionalnych można nabyć wyroby garncarskie, wikliniarskie, miody, sery kozie i owcze, kiełbasy oraz wina. Na deser pojawi się gigantyczna tarta z borówkami upieczona w piecu opalanym drewnem. 17 lipca podczas Święta jabłoni w Fouesnant (Bretania) odbywa się doroczny konkurs na najlepszy w regionie cydr. 12 lipca w Rivesaltes (Langwedocja-Roussillon) podczas Święta Moreli, organizowanego dorocznie od 1972 roku, producenci wystawiają owoce na sprzedaż i zapraszają na degustacje konfitur, naleśników, tart oraz abricotade, napoju na bazie moreli i wina. Dodatkową atrakcją jest konkurs na tego, kto zje najwięcej moreli.

 

Zapach lawendy

 

Ferrassières to małe miasteczko u stóp Mont Ventoux, znane z upraw lawendy. 3 lipca odbywa się tu Święto lawendy. Podczas warsztatów można dowiedzieć się więcej m.in. na temat wykorzystania lawendy w kuchni. Kolor lawendy w Montélimar (9-10 lipca) tp kolejna okazja do zakupu miodu lawendowego, aromatyzowanych syropów, lemoniad, lawendowych ciasteczek.

 

Smak oliwy

 

Od 15 do 17 lipca w Nyons,które słynie z uprawy czarnych oliwek, trwają 50. Oliwne dożynki organizowane przez Bractwo Kawalerów Drzewa Oliwnego. W programie m.in. konkurs na najlepszą oliwę, degustacje, piesze wycieczki do gajów oliwnych. 24 lipca na Święto Drzewa Oliwnego zaprasza Vans. W planie targ produktów regionalnych, degustacje oliwy, wizyta w lokalnej tłoczni.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM