Francuskie wakacje
01 sierpnia 2016
Francuskie wakacje

4 sierpnia 1956 roku w La Guerche-en-Bretagne urodził się Alain Passard, własciciel trzygwiazdkowej restauracji L’Arpège.

 

Francuska święta trójca - chleb, ser i wino

 

4 sierpnia w Saint-Jean-de-Maurienne (Rodan-Alpy) odbywa się Święto Chleba. Specjalnością tutejszych piekarzy od 1998 roku są chlebki w kształcie dłoni z trzema palcami, zwane „ręką św. Jana”. Jest to symboliczne nawiązanie do relikwii św. Jana Chrzciciela przechowywanych w miejscowej katedrze. Program festynu przewiduje m.in. wypiek, błogosławienie i degustację chleba oraz przemarsz mieszkańców w tradycyjnych ludowych  strojach. 15 sierpnia podobne uroczystości mają miejsce w Bramans (Rodan-Alpy). Podczas Święta błogosławionego chleba chleby w kształcie wielkich wieńców oraz małe okragłe chlebki z anyżem i szafranem zwane micons, układa się w piramidę, której szczyt wieńczy krzyż, także z chleba. Po procesji z udziałem strażaków w strojach z czasów drugiego cesarstwa chleby są błogosławione w miejscowym kościele.

 

Na amatorów serów w sierpniu Święto sera reblochon i rękodzieła w La Clusaz (14 sierpnia), Święto sera beaufort w Saisies (15 sierpnia), Święto wina i sera w Langon (26-28 sierpnia, Akwitania), Picodon u siebie w Dieulefit (14 sierpnia), Fourmofolies w Ambert (6-7 sierpnia, Owernia), Święto bleu d’Auvergne w Riom-ès-Montagne (20-21 sierpnia, Owernia), Święto sera morbier w Morbier (20 sierpnia, Franche-Comté), Święto flamiche i sera maroilles w Maroilles (14 sierpnia, Nord-Pas-de-Calais) oraz Targ serów w Livarot (6-7 sierpnia, Normandia).

 

Wino będzie w centrum wydarzeń związanych z Festiwalem Wino i Smaki w Saint-Pourçain-sur Sioule (11-21 sierpnia),  Święto Winorośli w Dijon (23-28 sierpnia, Burgundia), Święto ku czci św. Wincentego w Collioure (14-18 sierpnia, Langwedocja-Roussillon), Święto win w Gaillac, Smaki i zapachy rejonu Fronton we Fronton (19-21 sierpnia, Pireneje), Wielkie stoły saumur-champigny w Saumur (3-4 sierpnia, Kraj Loary), Święto winiarzy z Valréas (4 sierpnia, Prowansja)

 

Ryby i owoce morza

 

Nie tylko plaża. W sierpniu nadmorskie miejscowosci i miasteczka portowe we Francji zapraszają do stołu. Na sardynady, zupy rybne, pieczone ryby, dania z owoców morza. Podlane nieodzownie kieliszkiem lokalnego wina. Takie święta morza i rybackie festyny planowane są w Arcachon (14-15 sierpnia, Poitou-Charentes), Carqueiranne (20 sierpnia, Lazurowe Wybrzeże), Châtelaillon-Plage (7 sierpnia, Poitou-Charentes) i Locmariaquer (21 sierpnia, Bretania). W Châtelaillon-Plage konkurs na zjedzenie największej ilości ostryg oraz degustacja olbrzmiej éclade (poukładane wertykalnie małże - kopczyk waży 100 kg - są pieczone na ruszcie, przykrywa gałązkami sosnowymi, a za podpałkę służy ubiegłoroczny kalendarze pocztowy).

 

Czosnek, cebula i kapusta

 

1 600 litrów zupy czosnkowej do zjedzenia. Rekord 23 m 42 cm do pobicia - na najdłuzszy warkocz czosnku. Konkurs na najlepszą tartę czosnkową. 5 i 6 sierpnia mieszkańcy pirenejskiego Lautrec podczas Święta Różowego Czosnku z Lautrec będą też świętować dwie rocznice -  mija 50 lat odkąd miejscowy czosnek uzyskał znak wysokiej jakości produktu - Label Rouge oraz 20 lat odkąd objęto go chronionym oznaczeniem geograficznym (IGP). W Roscoff 20-21 sierpnia (Bretania) kolory podobne, ale smaki odmienne. Podczas Święta Cebuli z Roscoff degustacje zupy cebulowej, tartinek z konfiturą cebulową, tart i innych dań na bazie tutejszej słynnej różowej cebuli. W Alzacji Holtzwihr zaprasza na Święto kapusty kiszonej (27-28 sierpnia). W programie m.in. ważenie kapusty i konkurs (kto odgadnie wagę, wygrywa), a w menu choucroute, zrazy łososiowe na kołderce z kiszonej kapusty i tarta ze śliwkami. 

 

Naleśniki, pot-au-feu i cassoulet

 

Po lipcowym Święcie Naleśników w Gourin, gdzie bito rekord na największy naleśnik (billigi miały 102 cm średnicy) czas na festiwal Naleśniki Świata w Sainte Anne d’Auray (27-28 sierpnia, Bretania). Reprezentanci Laosu, Kamerunu, Senegalu i kilkunastu innych zamorskich krajów zaprezentują swoje narodowe wersje naleśników: z pszenicy, ryżu, kukurydzy, manioku, soji, orkiszu... 13 i 14 sierpnia w burgundzkim miasteczku Saint-Christophe-en-Brionnais Święto pot-au-feu - na zakończenie targu trzody chlewnej rasy charolais wystawcy i goście raczą się talerzem pot-au-feu. Mieszkańcy Castelnaudary (Langwedocja-Roussillon) wolą swoją specjalność. Podczas Festiwalu Kasuleta degustują go aż przez 5 dni - od 24 do 28 sierpnia. Organizatorzy spodziewają się 70 tys. gości.

 

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM