Musztarda z Meaux®, musztarda smakoszy
04 maja 2013
Musztarda z Meaux®,

Od 1632 roku pojawiała się na stołach francuskich monarchów. Brillat-Savarin mawiał o niej: musztarda smakoszy. Musztarda z Meaux® Pommery® oraz ser brie to dwie kulinarne sławy okolic Meaux (Île-de-France), znane na całym świecie.

 

Jest konfekcjonowana w gresowych słoiczkach, z korkowym wieczkiem, które pokrywa czerwony wosk. Co roku fabrykę w Lagny-sur-Marne opuszcza półtora miliona takich słoiczków,  z których prawie 90% eksportuje się do 31 krajów na pięciu kontynentach. W tej samej fabryce produkuje się też ocet winny, który jest jednym ze składników musztardy. Musztarda nie zawiera konserwantów, a z uwagi na właściwości fizyczne gresu (nie przepuszcza światła) oraz sposób przetworzenia ziarenek gorczycy (nie są przecierane, tylko lekko zmiażdżone), może być przechowywana przez długie miesiące poza lodówką. Ma szerokie zastosowania kulinarne: dodaje się ją do mięs, sosów i winegretów.

 

Oprócz tradycyjnej musztardy z Meaux® Pommery® firma Les Assaisonnements Briards wytwarza także musztardy aromatyzowane zielonym pieprzem z Madagaskaru, ostrą papryką (tzw. musztarda strażaków), koniakiem oraz musztardy na miodzie. To współczesne musztardy. Niezależnie od ich walorów smakowych i wysokiej jakości perłą w koronie producenta jest jednak ta tradycyjna.

 

vivelacuisinepl_moutarde2_600px_883

 

Tradycje musztardnicze w rejonie Meaux sięgają średniowiecza, kiedy to do rozwoju tego rzemiosła w okolicach Paryża zachęcał sam król Karol Wielki, a sprzyjało im sąsiedztwo  miasteczka Ferté-sous-Jouarre, słynącego na całą Europę ze swych żaren.

 

vivelacuisinepl_moutarde_600px_883

 

Obecna receptura została wypracowana na początku XVII wieku przez zakonników z Meaux, a w 1760 roku przekazana rodzinie Pommery. Wyrobem musztardy trudniły się naówczas także inne rodziny w okolicy. Jednakże sto lat później produkcją musztardy w Meaux zajmował się już tylko Pommery. Na Wystawie Światowej w Paryżu w 1878 roku musztarda Pommery’ego została uhonorowana srebrnym medalem. W 1927 roku fabryka przeszła w posiadanie Paula Ferranda, musztarda straciła na jakości i dopiero przejęcie produkcji przez rodzinę Chamois i powrót do dawnej receptury przywróciły musztardzie z Meaux jej niepowtarzalny smak. Receptura oczywiście pozostaje tajemnicą.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM