Vacherin glacé
27 sierpnia 2016
Vacherin glacé

Lody dla ochłody. Plus beza.

 

Kolejny klasyk francuskiego cukiernictwa. Vacherin glacé stał się modny w latach 50. XX wieku, ale rodowodem sięga XVIII lub XIX stulecia. Nim pojawiła się wersja lodowa, vacherin był deserem składającym się z bezy i bitej śmietany o smaku waniliowym lub czekoladowym. Przepis był znany cukiernikom w Lyonie, ale jego korzeni szukać należy raczej w Szwajcarii, gdzie miały powstać pierwsze bezy (jedna z hipotez lokuje narodziny przepisu na bezę w miasteczku Meiringen, jednakże nie ma co do tego absolutnej pewności). Nazwa jest nawiązaniem do sera vacherin wytwarzanego w Szwajcarii oraz w regionie Franche-Comté, który deser miał przypominać kształtem i kolorem.

 

 

 

 

 

Składniki:

 

3 białka

200 g drobnego cukru

500 g lodów waniliowych

(lub 250 g lodów waniliowych

i 250 g sorbetu malinowego)

200 ml śmietanki kremówki

owoce do przybrania - wg uznania

 

Białka ubijamy na sztywno z 30 g drobnego cukru. Następnie dosypujemy resztę cukru i wciąż ubijamy, aż beza będzie gładka i lśniąca. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Za pomocą rękawa cukierniczego kształtujemy 2 krążki o średnicy 18 cm. Pieczemy przez dwie godziny (lub nieco dłużej - beza ma być sucha) w piekarniku nagrzanym do temperatury 90˚C. Odstawiamy do wystudzenia.

 

Na dno formy do tortownicy o średnicy minimum 20 cm kładziemy metalową obręcz i umieszczamy w niej krążek bezowy. Następnie wykładamy lody (lub warstwami sorbet i lody) i wyrównujemy powierzchnię. Przykrywamy drugim krążkiem bezowym i lekko dociskamy. Wkładamy do zamrażalnika na kilka godzin. Po upływie tego czasu ubijamy śmietankę kremówkę. Wyciągamy torcik z zamrażalnika, usuwamy obręcz i smarujemy jego boki oraz wierzch bitą śmietaną. Na koniec dekorujemy owocami.

 

vivelacuisinepl_vacherin_2_600px_882

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM