Arboretum de la Vallée-aux-Loups
28 sierpnia 2016
Arboretum de la Vallée-aux-Loups

Spacer w parku

 

Arboretum de la Vallée-aux-Loups mieści się na terenie dawnego parku krajobrazowego założonego przez kawalera François-Louisa Duranta du Bignon około 1777 roku. Jednym z późniejszych właścicieli był farmaceuta Napoleona, który interesował się rzadkimi roślinami. Jednakże datą przełomową okazał się dopiero rok 1890, kiedy posiadłość trafiła w ręce arborysty Louisa Gustava Croux. Istniejący do dziś w Châtenay-Malabry ogród dendrologiczny jest dziełem tego zapalonego szkółkarza. Wiele z drzew, które zasadził, w tym słynny cedr altaski – Drzewo Roku 2015, można podziwiać na powierzchni 13 i pół hektarowego dendrarium.

 

Jego część stanowi park krajobrazowy w stylu angielskim z malowniczą wysepką, grotą, kaskadą, mostkami i pagodą. Poza tym na terenie arboretum znajdują się także ogród warzywny, owocowy, wspaniała kolekcja bonsai i uprawy powojowatych. W sumie rośnie tu 500 gatunków drzewi krzewów. Ta zielona enklawa położona niedaleko Paryża, a dająca złudzenie całkowitego odcięcia od cywilizacji, przyciąga co roku 200 tysięcy spacerowiczów. Największym zainteresowaniem cieszą się drzewa opatrzone kategorią „niezwykłych” („arbres remarquables”), czyli 36 wspaniałych okazów starych, więcej niż stuletnich, często także rzadkich i egzotycznych drzew jak klony, pochodzące z Ameryki dęby czerwone, dęby błotne, miłorzęby dwuklapowe, grujeczniki japońskie, tulipanowce amerykańskie, sosny żółte, czwórczaki, topole chińskie. Jeden z nich - wspomniany już cedr płaczący, mutacja cedru altaskiego - ma 14 metrów wysokości, a jego imponujące rozpiętością i wielkością gałęzie i konary zajmują powierzchnię prawie 700 m². Kontrastem, a zarazem pięknym uzupełnieniem dla imponującego wielkością starego drzewostanu, jest kolekcja miniaturowych drzew bonsai, wśród których niektóre okazy pamiętają jeszcze czasy panowania Ludwika XIV!

 

vivelacuisinepl_arboretum_9__882

 

vivelacuisinepl_arboretum_5_600_01

 

vivelacuisinepl_arboretum_13_882

vivelacuisinepl_arboretum_10_600

Arboretum znajduje się na liście miejsc malowniczych (Sites pittoresques) i zabytków historycznych. Wstęp jest bezpłatny.

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM