Zbiórka w restauracji!
10 września 2016
Zbiórka w restauracji!

Wydarzyło się

 

15 września 1877 roku Joseph Favre założył pierwszy kulinarny magazyn tworzony przez zawodowego kucharza. La Science culinaire ukazywała się przez 7 lat w Genewie. 

 

Wszyscy do restauracji

 

Kuchnia współczesna i kuchnia jutra, zdrowa, dostępna dla wszystkich, wielokulturowa, interaktywna, radosna będzie bohaterką siódmej już edycji wydarzenia, którego inicjatorem jest Alain Ducasse, współorganizatorem władze Paryża, a patronką Julie Andrieu, dziennikarka i autorka książek kulinarnych. Start 19 września, finisz 2 października. To 15 dni restauracyjnej przygody, odkrywania gastronomicznej różnorodności Francji oraz talentów francuskich szefów kuchni. Festiwal obejmie swym zasięgiem ponad tysiąc restauracji w całym kraju. Szefowie kuchni przygotują menu w stałej cenie. Zgodnie z dewizą wydarzenia - Państwa gość  jest naszym gościem -  osoba towarzysząca otrzyma gratis danie, które zamówił jej współbiesiadnik. W ubiegłym roku z zaproszenia skorzystało milion osób. Z oferty można skorzystać także podczas podróży wybranymi pociągami iDTGV - młodzi szefowie kuchni zaproponują podróżnym dania reprezentatywne dla kuchni mijanych miast i regionów. Nowością tegorocznej edycji jest obligatoryjne wykorzystanie sera w każdym proponowanym menu oraz włączenie do wydarzenia restauracji tymczasowych. Takie pop-upy zostaną zainstalowane m.in. na dachach dwóch paryskich restauracji oraz na tarasie Fundacji Louis Vuitton. Partnerami festiwalu są Malongo - dystrybutor kawy i herbaty, producenci wód mineralnych Evian i Badoit, dystrybutor napojów France Boissons, dustrybutor win Côtes de Rhone oraz LaFourchette – platforma rezerwacji online. 

 

Święto Gastronomii

 

Od 23 do 25 września w całej Francji. Kilkanaście tysięcy smakowitych wydarzeń, około 300 tysięcy przedstawicieli branży gastronomicznej zaangażowanych w organizację i dwa miliony uczestników. Tak zapowiada się kolejna edycja Święta Gastronomii, festiwalu zapoczątkowanego w 2011 roku z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki, Przemysłu i Cyfryzacji jako konsekwencja wpisania francuskiego posiłku na listę dziedzictwa UNESCO. Organizatorzy stawiają sobie za cel tworzenie nowej, ciekawej oferty gastronomicznej dla turystów, prezentację bogactwa i wysokiej jakości produktów francuskich, otwarcie nowych perspektyw dla przedstawicieli branży restauracyjnej oraz jej klientów, waloryzację wiedzy i francuskiego savoir-faire. Stawiają na hojność, wspólnotowość i kreatywność. Chcą, by gastronomia była dostępna dla wszystkich, także dla dzieci i osób starszych. Patronem obecnej edycji festiwalu jest Éric Roux, pisarz i dziennikarz kulinarny, a jej tematem przewodnim są kuchnie popularne, a więc cały zespół kulinarnych doświadczeń i zjawisk związanych ze street food, kuchniami świata, kantynami, bistrami, posiłkami domowymi, codziennym gotowaniem i zasiadaniem do stołu. „Przypominają o czasie spędzonym z rodziną podczas wspólnych posiłków, pełnych ciepła chwilach przy stole w towarzystwie przyjaciół, przepisie wymyślonym w niedzielę wieczór... Tętnią życiem, są powiązane z dniem dzisiejszym i każdego dnia odnawiają się na naszych talerzach” - mówi Martine Pinville sekretarz stanu odpowiedzialna za Handel, Rzemiosło i Konsumpcję. Program festiwalu wypełnią imprezy plenerowe, konferencje w muzeach, prelekcje, debaty, warsztaty kulinarne i degustacje.  Piknik w Burgundii, Street Food Temple, Chodźmy na targ z szefami Relais et Châteaux, Toulouse à table czy Weekend pełen smaków w Dole to lokalne inicjatywy wpisujące się w nurt wydarzeń festiwalowych.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM